ISTORIE: Romania 7-5 Australia! Jucam sferturile cu Croatia!

Australia Echipa Nationala Polo Alte sporturi
Data publicarii: Duminica 26 Iulie 2009, 18:57
Data actualizarii: Duminica 26 Iulie 2009, 20:13

Fara bazine de antrenament in tara, jucatorii nationalei de polo au reusit sa ajunga intre primii 8 de la Campionatul Mondial de polo din Italia.

Romania va intalni in sferturi Croatia, nimeni alta decat Campioana mondiala si cea mai in forma echipa a momentului. Transmite-le aici un mesaj baietilor de la polo!

"A fost un meci foarte greu, noi am fost mai maturi si am jucat mai bine. Nu am vorbit de prime cu baietii. Baietii joaca de placere si vor incerca sa scoata maximul. Nu ne comparam cu fotbalul la prime. Sigur, jucatorii vor dfi premiati, in functie de locul pe care vor termina. Jucam cu Croatia, va fi foarte dificil, insa toate meciurile de la mondiale sunt grele. Antrenorul maghiar este un plus mare adus echipei, sper sa se vada si in viitor." a declarat la Sport.ro, imediat dupa meci, Anatolie Grintescu, presedinte FR Polo.

Tricolorii au debutat cu doua ratari din situatii de "singuri cu portarul", dar Diaconu a reusit sa remonteze, 1-0 (min. 3). Australienii au replicat prin Campbell, 1-1 (min. 5), care a profitat de o repliere intarziata a echipei Romaniei, dupa care capitanul Cosmin Radu a readus avantajul la faza urmatoare, 2-1 (min. 6), acesta fiind si scorul primei pauze.

Alexandru Matei a castigat si cel de-al doilea sprint al meciului, dar tricolorii nu au putut fructifica. Apararea a mers mult mai bine, sustinuta si de interventiile portarului Stoenescu (15 in total), care au dat curaj treptat si atacului, 3-1, gol Kadar (min. 11). Australia a redus prin capitanul sau, Whalan, 3-2 (min. 13), tabela ramanand neschimbata pana la pauza mare.

La reluare, dupa trei minute de "seceta", tricolorii au reusit o schema-fulger, care a facut sah-mat apararea "cangurilor", acestia faultand decisiv. Iosep a transformat cu siguranta de la cinci metri, 4-2 (min. 19). Pana la ultima pauza, Australia a mai marcat o data, 4-3, prin Martin (min. 21), iar Ramiro Georgescu a adus linistea inaintea ultimei reprize, 5-3 (min. 24).

Australienii au continuat cu suturile in bara, care i-au exasperat, dar acesta a fost norocul Romaniei de cateva ori, tricolorii profitand de tirul imprecis al adversarilor. Presati de trecerea timpului, australienii nu au mai reusit sa-si pastreze concentrarea si sa revina decisiv pe tabela, astfel ca partida s-a incheiat in favoarea Romaniei, dupa un joc entuziasmant in ultimele minute, 7-5, echipa antrenata de Kovacs Istvan atingandu-si obiectivul trasat de federatie, adica o calificare in primele opt echipe ale lumii.

Marcatorii echipei Romaniei au fost C. Radu 2 goluri, Diaconu 2, Kadar 1, R. Georgescu 1, Iosep 1.

In primele doua meciuri ale barajului pentru sferturi, Canada - China 9-5 si Germania - Muntenegru 9-8 dupa prelungiri, campioana europeana en-titre fiind eliminata de nemti din cursa pentru sferturi.

Ultima disputa a zilei este programata intre Serbia si Italia (ora 22.00).

Echipele calificate direct in sferturi sunt castigatoarele grupelor preliminare, adica Ungaria, Croatia, Spania si SUA, acestea urmand a juca marti, incepand cu ora 15.00, cu formatiile venite din meciurile de baraj.

Astfel, programul sferturilor de finala este urmatorul: Spania - Canada (ora 15.00), Croatia (campioana mondiala en-titre) - Romania (ora 16.20), Ungaria - castigatoarea dintre Serbia si Italia (ora 17.40) si SUA - Germania (ora 22.00).

Tot duminica, Brazilia a invins Africa de Sud, scor 8-7, iar Macedonia a dispus de Kazahstan, scor 11-4, astfel ca invingatoarele vor juca pentru clasarea finala pe locul 13, iar invinsele pentru locul 15.