Dinamo 1-1 Steaua (Ad.Cristea/Kapetanos)

Steaua Superliga
Data publicarii: Sambata 01 Noiembrie 2008, 17:53
Data actualizarii: Sambata 01 Noiembrie 2008, 23:06

Derby-ul etern al campionatului se termina nedecis, 1-1, dupa un joc senzational, in care ambele echipe au jucat deschis, numai ghinionul facand ca cele doua echipe sa nu-si fructifice ocaziile uriase

Dupa o prima repriza solida, cu numeroase ocazii de a-si mari avantajul, Steaua s-a retras in repriza a doua prin iesirile lui Bogdan Stancu si Kapetanos, acestia fiind inlocuiti de Dayro Moreno si Plesan. Dinamo a fortat totul in repriza a doua, atacand dezlantuit spre finalul meciului, Ogararu salvand Steaua in minutul 93, cand a scos mingea de pe linia portii lui Zapata. Acest rezultat convine contracandidatelor celor doua echipe, iar dintre combatantele din aceasta seara cea mai afectata a fost Steaua, care avea mare nevoie de puncte pentru a se apropia de liderul Dinamo.

Min 90+3 Ogararu scoate mingea de pe linia portii!
Min 89 Final incandescent in "Groapa", Dinamo fortand victoria!
Min 83 GOOL DINAMO! Ad.Cristea marcheaza cu o lovitura de cap dupa o centrare perfecta de pe partea dreapta
Min 80 O noua combinatie frumoasa a Stelei este incheiata de sutul imprecis al lui Plesan!
Min 78 Schimbare la Steaua: Iese autorul golului Kapetanos si intra Plesan!
Min 77 Corner pentru Dinamo batut foarte bine insa mingea este respinsa foarte bine de Nicolita
Min 72 Dinamo nu reuseste sa avanseze mai mult in careul Stelei si incearca sutul de la distanta prin Ze Kalanga, mingea trecand la mare distanta de poarta adversa
Min 67 Nou-intratul Toja suteaza peste poarta
Min 66 Schimbare la Steaua: Iese Semedo intra Toja!
Min 63 Corner executat de Ze Kalanga, mingea fiind reluata de Gabi Tamas aproape de poarta lui Zapata
Min 62 Schimbare la Dinamo: Iese Danciulescu si intra Ze Kalanga
Min 59 Combinatie superba a Stelei incheiata cu sutul superb al lui Kapetanos care loveste bara!
Min 56 Dayro Moreno, intrat in locul lui Bogdan Stancu in minutul 53, suteaza foarte bine dar balonul trece foarte aproape de buturile lui Lobont
Min 55 Banel Nicolita centreaza bine in careul lui Dinamo insa niciun atacant al Stelei nu reuseste sa reia
Min 52 Acelasi Cristea executa lovitura libera din prajma careului stelist, Zapata resping cu emotii sutul foarte bun al dinamovistului
Min 51 Incursiune spectaculoasa a lui Adrian Cristea, fiind oprit doar prin fault
Min 48 Golanski executa o lovitura libera din pozitie centrala insa sutul este prea slab!
Min 45 Faze succesive la poarta Stelei cu Marius Niculae in prim plan, Steaua scapand cu noroc din atacurile lui Dinamo
Min 42 Nicolita centreaza, dar niciun atacant al Stelei nu ajunge mingea
Min 41 Bostina suteaza puternic, mingea fiind deviata de apararea stelista in corner
Min 38 Sut extraordinar al lui Radoi, insa mingea trece milimetric pe langa poarta
Min 35 Izvoranu este avertizat dupa o intrare hotarata asupra lui Nicolita
Min 33 Tamas executa o lovitura libera pentru Dinamo insa sutul sau nu este destul de puternic pentru a pune probleme lui Zapata
Min 31 Sut senzational al lui Semedo de pe partea stanga, insa mingea loveste transversala!
Min 28 Sut centrare al lui Banel Nicolita insa B.Stancu nu a reusit sa devieze mingea cu succes pentru Steaua
Min 25 Meciul se incinge, Dinamo ataca insa dupa ce Zapata respinge o centrare de pe partea stanga, dinamovistii nu reusesc sa reia mingea periculos
Min 23 Primul cartonas galben al meciului este primit de Golanski dupa o tinere asupra lui Torje
Min 21 Schimbare la Dinamo: A iesit Zie Diabate accidentat si a intrat Izvoranu
Min 17 Dinamo incearca sa replice pe contraatac, insa fundasii Stelei rezolva, inlaturand pericolul
Min 16 Nicolita furnieaza inca o centrare de pe partea dreapta insa Blay respinge in corner
Min 11 Steaua ataca fara complexe, Kapetanos intra in careul lui Lobont, suteaza dar balonul trece foarte aproape de poarta
Min 8 GOOOOL STEAUA!!! Kapetanos deschide scorul!!

Min 5 Ogararu executa o lovitura libera pentru Steaua, trimite lunga insa destinatarul centrarii, Kapetanos face fault in atac
Min 2 Goian trimite catre Kapetanos insa intervine Tamas si se acorda aut in apropierea propriului careu

Iata echipele de start ale celor doua cluburi:

Dinamo: Lobont - Blay, Tamas, J.Cesar, Diabate - Torje, Ropotan, Ad Cristea, Bostina - Danciulescu, M.Niculae

Steaua: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, Golanski - Nicolita, Radoi, Lovin, Semedo - Kapetanos, Stancu