CALIFICARE!!! Ne batem din nou pentru trofeul Champions League: CSM Bucuresti e in Final Four dupa 27-26 cu Ferencvaros la Budapesta! UPDATE: Echipele calificate

CSM Bucuresti ferencvaros FTC Ferencvarosi FTC Rail Cargo Ungaria Handbal
Live Blog
BATALIA PENTRU FINAL FOUR
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2017, 19:24
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2017, 20:22

Urmarim si comentam impreuna meciul retur dintre Ferencvaros si CSM Bucuresti, pentru Final Four-ul Ligii Campionilor, pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro

21:40 15 Apr

CSM Bucuresti, Buducnost, HC Vardar si Gyor sunt echipele calificate in semifinalele Champions League!

Turneul Final Four se va desfasura la Budapesta, in 6-7 mai, echipele calificate fiind aceleasi ca la editia din 2016.

20:22 15 Apr
"Vrem mai mult!"

Managerul echipei de handbal feminin CSM Bucuresti, Andrei Luca, a declarat, sambata, pentru News.ro, dupa calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor ca obiectivul este indeplinit, insa ”pofta vine mancand”, astfel ca se doreste mai mult in lupta pentru castigarea competitiei.

”Calificarea este confirmarea valorii echipei, a proiectului serios inceput si continuat la CSM, durabilitatea prin investitii, transferuri de jucatoare de mare valoare. Demonstram ca ne dorim mare performanta prin aceasta calificare si ca nu degeaba avem cele mai bune jucatoare. In acest moment, obiectivul nostru este indeplinit prin calificare, dar pofta vine mancand, asa ca ne dorim mai mult la acest Turneu Final Four. Acum ne bucuram de calificare, o savuram si vrem sa ajungem cu bine acasa, sa petrecem Sarbatorile Pascale. Apoi, de marti reluam munca”, a declarat Andrei Luca, pentru News.ro.

Marti va avea loc tragerea la sorti a semifinalelor Ligii Campionilor, iar oficialul de la CSM Bucuresti spune ca nu se mai pot emite pretentii la o adversara sau alta.

”Continuam politica pasilor marunti. Asteptam numele adversarei si ne vom face lectiile. Nu are rost sa discutam despre ce adversara am dori, pentru ca la acest nivel niciuna nu a ajuns acolo intamplator”, a mai spus Luca.
20:20 15 Apr

Atentie la Neagu!

Buducnost Podgorica s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, sambata, dupa ce a invins, in deplasare, formatia Larvik HK, scor 35-30 (15-15), Cristina Neagu marcand noua goluri pentru invingatoare.

Cristina Neagu a inscris 9 goluri in partida din Norvegia, dupa ce in tur marcase de 10 ori.

La adapostul rezultatului din prima mansa, scor 31-17, Buducnost a ”defilat” pe terenul celor de la Larvik si a obtinut calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor de o maniera categorica.

Tot sambata, detinatoarea trofeului, CSM Bucuresti, s-a calificat si ea la Turneul Final Four, bifand victoria si in mansa retur cu FTC Budapesta, scor 27-26 (14-15), dupa 30-25 in tur.

in celelalte doua sferturi se lupta HC Vardar - FC Midtjylland si Gyor - Metz Handball, meciurile fiind programate in cursul serii.

Turneul Final Four se va desfasura la Budapesta, in 6-7 mai.

CSM Bucuresti este detinatoarea Ligii Campionilor, care a mai fost cucerita de echipe romanesti in urma cu peste 50 de ani, atunci cand se numea Cupa Campionilor Europeni - stiinta Bucuresti, in 1961 si Rapid Bucuresti, in 1964.

Alte trei echipe au mai ajuns in finala competitiei – Universitatea Timisoara (1973), stiinta Bacau (1986) si Oltchim Ramnicu Valcea (in 2010).

20:13 15 Apr
Turneul Final Four se va desfasura la Budapesta, pe 6 si 7 mai.

Marti va avea loc tragerea la sorti pentru semifinalele Champions League.
19:51 15 Apr
Cristina Neagu a marcat 9 goluri in victoria lui Buducnost, 35-30 cu Larvik. Buducnost castigase si in tur, scor 31-17.
19:22 15 Apr

CSM Bucuresti s-a calificat in Final Four-ul Champions League, dupa 27-26 cu Ferencvaros la Budapesta (in tur: 30-25).

Sunt sanse mari ca Final Four-ul sa arate la fel ca anul trecut. Buducnost e deja calificata, iar Vardar si Gyor au primele sanse la calificare.

19:18 15 Apr
Min 58 - Oana Manea inscrie pentru 27-25, avem sanse mari sa castigam acest meci!
19:15 15 Apr
Min 55 - Carmen Martin inscrie si conducem cu 26-25!! Este golul care ne permite chiar si sa pierdem la o diferenta de 5 goluri aceasta partida (in tur a fost 30-25 pentru CSM). Calificarea este foarte aproape!!!
19:12 15 Apr

Min 53 - Niombla inscrie pentru CSM intr-un moment foarte important, dupa 3 goluri consecutive ale unguroaicelor. Este 24-23 pentru noi.

19:07 15 Apr
Min 19 - Bianca Bazaliu inscrie spectaculos, la vinclu, si CSM conduce cu 23-20.
19:05 15 Apr
Zona din fata portii este curatata, iar un oficial merge sa vorbeasca cu suporterii maghiari. Jocul se reia dupa 7-8 minute.

19:00 15 Apr
Incredibil! Paula Ungureanu a fost scuipata de suporterii maghiari aflati in spatele portii. Jocul este oprit pentru cateva minute, portarita noastra merge sa le explice oficialilor ca este inadmisibil sa se intample asta.

18:55 15 Apr
Micuta galerie romaneasca in sala de la Budapesta.

18:46 15 Apr
Min 38 - Gol Oana Manea, 19-18 pentru CSM Bucuresti.
18:44 15 Apr
Min 36 - Majda Mehmedovici ne aduce pentru prima data in avantaj, in aceasta repriza, 18-17.
Min 35 - Eliminare de doua minute in tabara unguroaicelor.
18:43 15 Apr
Min 35 - Niombla inscrie de la 7 metri si este 17-17.
18:42 15 Apr
Min 33 - Camille Ayglon inscrie pentru CSM si face 16-16. Reusim sa tinem in frau entuziasmul unguroaicelor in acest inceput de repriza.
18:39 15 Apr
Min 31 - Oana Manea inscrie pentru 15-15.
18:36 15 Apr
Carmen Martin, cea mai buna marcatoare a CSM-ului in prima repriza (4).

18:23 15 Apr

15-14 pentru Ferencvaros la pauza, ceea ce inseamna ca pastram inca un avans de 4 goluri in lupta pentru calificarea in Final Four.

Statistica la pauza:

18:18 15 Apr
Min 25  - Egalam prin Niombla, de la 7 metri, gol inscris in inferioritate numerica.
18:16 15 Apr
Min 25 - Ferencvaros conduce pentru a doua oara in aceasta partida, 13-12. Jucam in inferioritate, avem eliminare 2 minute.
18:15 15 Apr
Min 24 - Ratam din nou de la 7 metri, de data asta prin Martin, la 12-12.
18:13 15 Apr
Min 23 - Carmen Martin ne aduce din nou in avantaj, 12-11.
Min 22 - Egalitate la 11, si antrenorul CSM-ului, suedezul Per Johansson, cere time-out.

"Calm, respirati, respirati" - e mesajul antrenorului pentru fete.
18:10 15 Apr
Min 21 - Gullden rateaza o lovitura de la 7 metri, la 11-10 pentru noi.
18:08 15 Apr
Min 19 - Gullden inscrie frumos, cu o aruncare printre picioarele portaritei de la Ferencvaros, conducem cu 11-9.
18:07 15 Apr
Min 18 - Bianca Bazaliu face 10-8 pentru CSM Bucuresti
18:02 15 Apr

Min 14 - Carmen Martin inscrie pentru 9-6, lucrurile merg foarte bine pentru CSM Bucuresti. In acest moment, avem avantaj de 8 goluri in fata unguroaicelor, dupa victoria la 5 goluri diferenta obtinuta in tur.

18:00 15 Apr
Min 14 - Bradeanu si Curea inscriu pentru CSM, conducem cu 8-6.
Min 13 - Trei minute foarte bune pentru unguroaice, Ferencsvaros inscrie trei goluri consecutive si egaleaza, 6-6.
17:56 15 Apr
Min 9 - Carmen Martin inscrie pentru 6-3.
17:55 15 Apr
Min 8 - Inceput bun pentru romance, Linnea Torstensson inscrie al 3-lea sau gol si conducem cu 5-3.
17:53 15 Apr
Min 6 - Carmen Martin inscrie pentru 3-3.
17:50 15 Apr

Min 3 - CSM Bucuresti inscrie primul gol al meciului, prin Torstensson.

17:49 15 Apr
17:42 15 Apr
17:39 15 Apr
4000 de suporteri in sala de la Budapesta.

17:37 15 Apr

Campioanele Romaniei si ale Europei joaca astazi un meci esential pentru realizarea obiectivului din acest sezon. CSM Bucuresti se lupta pentru calificarea in Final Four-ul Ligii Campionilor la Budapesta, in sala celor de la Ferencvaros. Invingatoarea cu 30-25 in prima mansa, la Bucuresti, campioanele Romaniei au prima sansa.

Ungurii s-au jucat cu nervii celor de la CSM

Inaintea partidei, jucatoarele CSM-ului nu au avut liniste. Sursele www.sport.ro spun ca Bella Gullden & Co au fost deranjate toata noaptea, in hotelul in care au fost cazate fiind mare zgomot. Mai multe persoane neautorizate ar fi patruns in hotel, tulburand linistea.

Din acest motiv, oficialii lui CSM Bucuresti au inaintat si un memoriu catre EHF.

De asemenea, oficialii gruparii bucurestene sunt nemultumiti de tratamentul de care au avut parte din partea omologilor maghiari. Acestia au primit bilete in inaltul tribunei de la Budapesta, desi ei le-au oferit maghiarilor posibilitatea de a sta chiar in spatele bancilor de rezerve la Bucuresti.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »