VIDEO EXCLUSIV CSM București, victorie categorică în finala Cupei României la handbal feminin. Meciul a fost pe PRO ARENA și VOYO

CSM Bucuresti Cupa Romaniei dunarea braila Voyo Handbal
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 16:53
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 16:56

Partida a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO, duminică de la 15:30.

CSM București - Dunărea Brăila 32-27

Min.60 CSM București - Dunărea Brăila 32-27 Final de meci! CSM București se impune în finala Cupei României, adăugându-și un nou trofeu în palmares.

Min.47 CSM București - Dunărea Brăila 25-21 Tigroaicele ratează două atacuri consecutive, iar adversarele profită și se apropie la o diferență de patru goluri.

Min.35 CSM București - Dunărea Brăila 20-13 Bucureștencele păstrează un avans liniștitor în fața gazdelor din Brăila, scorul fiind 20-15.

PAUZĂ la Brăila!

Min.29 CSM București - Dunărea Brăila 17-13 CSM are ultimul atac după o eroare ofensivă a gazdelor turneului, însă nu elevele lui Adi Vasile nu izbutesc să marcheze. Neagu îi pasează în ultima secundă lui Omoregie, însă aruncarea e citită de Șerban, care se interpune. Rămâne un avans de patru lungimi pentru CSM București, după primele 30 de minute ale finalei de la Brăila.

Min.16 CSM București - Dunărea Brăila 12-8 "Tigroaicele" mențin un avans consistent și datorită apărării agresive care contracarează fiecare încercare a brăilencelor.

Min.7 CSM București - Dunărea Brăila 7-3 Jucătoarele lui Adi Vasile se detașează pe tabelă după ce găsesc culoare în apărarea Brăilei aproape la fiecare atac. Se anunță o primă repriză palpitantă!

Min.5 CSM București - Dunărea Brăila 4-3. Replică excelentă dată de Brăila în debutul finalei Cupei României.

A început finala din Sala Danubius!

Știrea inițială!

CSM Bucureşti şi HC Dunărea Brăila vor juca finala Cupei României la handbal feminin, după ce s-au impus, sâmbătă, în semifinalele găzduite de Sala Dunărea din Brăila.

CSM Bucureşti, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe CS Rapid Bucureşti cu 27-23 (16-10). Cea mai bună marcatoare a ''tigroaicelor'' a fost Cristina Neagu, cu 6 goluri, la doar câteva zile după decesul tatălui ei. Grace Zaadi Deuna şi Trine Oestergaard Jensen au reuşit fiecare câte 4 goluri, iar portarul Laura Glauser a încheiat cu 16 intervenţii.

La Rapid nu au putut juca Ainhoa Hernandez, Estavana Polman, Mathilde Neesgaard şi Ivana Kapitanovic, toate accidentate.

Dorina Korsos a marcat 8 goluri, Orlane Kanor 5, iar Diana Ciucă a avut 10 intervenţii.

În cealaltă semifinală, Dunărea Brăila a trecut de CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud cu 36-35 (18-16, 31-31, 5-4), după prelungiri.

Dunărea şi Gloria, care au participat şi la turneul Final Four de anul trecut, vor fi adversare şi în semifinalele EHF European League, pe 11 mai, la Graz (Austria).

Mireya Gonzalez a marcat 8 goluri pentru învingătoare, Kristina Liscevic 7, Francielle Gomes da Rocha 6, Jessica Quintino 5, iar portarul Kira Trusova a încheiat cu 12 intervenţii.

Cristina Laslo şi Seynabou Mbengue Rodriguez au reuşit câte 7 goluri pentru Gloria, Tamires Morena De Araujo Frossard şi Bianca Bazaliu au înscris câte 5 goluri, iar portarul Renata Lais De Arruda a avut 10 intervenţii.