Zi MAGICA pentru Andreea Iridon! A cucerit DOUA medalii la Jocurile Europene de la Baku!

Andreea Iridon Jocurile Europene Gimnastica
Data publicarii: Sambata 20 Iunie 2015, 16:36
Data actualizarii: Sambata 20 Iunie 2015, 17:29

Andreea Iridon a reusit o performanta importanta pentru Romania la Baku: doua medalii intr-o singura zi!

Andreea Iridon a cucerit a doua sa medalie in concursul de gimnastica artistica din cadrul Jocurilor Europene 2015 de la Baku, obtinand argintul in finala de la barna, desfasurata sambata, dupa ce urcase pe treapta a treia a podiumului la paralele.

Medalia de aur a revenit olandezei Lieke Wevers, cu 14.200 puncte, urmata de Andreea Iridon - 14.000 pct si de elvetianca Giulia Steingruber, castigatoarea medaliei de bronz, cu 13.700 pct.

In finala masculina a probei de sarituri, reprezentantul Romaniei, Cristian Bataga, s-a clasat pe locul 5, 14.616 puncte, primele trei locuri fiind ocupate de ucraineanul Oleg Verniaev - 15.266 pct, olandezul Casimir Schimidt - 15.116 pct si azerul Oleg Stepko - 14.966 pct.

Pana in prezent, delegatia Romaniei care participa la competitia din capitala Azerbaidjanului a cucerit trei medalii, doua obtinute de Andreea Iridon la gimnastica artistica (argint la barna si bronz la paralele) si una castigata de echipajul feminin de kaiac 2, compus din Roxana Borha si Elena Meroniac, medaliat cu argint la 500 m.