Mondialul din Africa de Sud in CIFRE! Vezi cum arata statisticile incredibile de la mondial:

Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Joi 15 Iulie 2010, 09:49
Data actualizarii: Joi 15 Iulie 2010, 10:38

Asa arata Modialul din Africa de Sud in cifre:

18449 - de voluntari (cel mai batran avea 80 de ani) au jucat un rol imens in buna desfasurare a turneului.

669 - de pase a dat Xavi, cu 104 mai multe decat locul 2, Bastian Schweinsteiger

261 - de faulturi au fost comise, mult mai putine decat in Germania 2006, cu 346

145 - de goluri au fost inscrise la mondial, cele mai putine din ultimii 12 ani: Franta '98 - 171, Coreea / Japonia '2002 - 161, Germania 2006 - 147

117 - minutul in care Andres Iniesta a marcat singurul gol al finalei dintre Spania si Olanda

39 - de ani si 330 de zile, David James a fost cel mai batran jucator de la Cupa Mondiala

31
- de actiuni pe cont propriu a reusit Sergio Ramos, fata de 27 ale lui Lukas Podolski, 26 Iniesta si 25 Villa si Messi

22 - de goluri s-au inscris pe Green Point Stadium, facand ca arena din Cape Town sa fie cea mai prolifica din Africa de Sud, Soccer City Stadium are 20 de goluri

22 - de jucatori a folosit Germania pe toata durata campionatului, fata de doar 15 cat au folosit Noua Zeelanda, Slovacia si Coreea de Sud

19 - faulturi a comis Honda, fiind urmat de Sergio Ramos si Mark Van Bommel cu 17

14 - goluri are Klose la turneele finale, aflandu-se la un singur gol de recordul lui Ronaldo

14 - cartonase galbene si rosii au fost aratate in finala Spania - Olanda

12 - goluri au fost inscrise de jucatori care provin de la Bayern Munchen, fiind urmati de jucatorii de la Inter cu 9 goluri si Atletico Madrid cu 8

9 - ore si 19 minute fara gol primit este recordul Elvetiei

8 - echipe si-au adjudecat trofeul Cupei Mondiale, dupa ce Spania a castigat cupa pentru prima oara in istorie

6 - Cupe Mondiale a prins ca antrenor Carlos Alberto Parreira, cu cinci echipe probabile

6 - echipe din Europa au ajuns in optimi la Cupa Mondiala

3.18 - milioane de fani au mers pe stadioanele din Africa de Sud in 64 de meciuri

3 - doar 3 jucatori din echipa Spaniei au inscris la mondial: Villa, Iniesta si Puyol

2 - doua dintre fostele campioane nu s-au calificat in optimi: Franta si Italia

2 - minute si 39 de secunde a fost cel mai rapid gol de la Cupa Mondiala, inscris de Thomas Muller contra Argentinei