Simona Halep - Irina Begu 7-6, 6-3 | Simona s-a calificat in finala primului sau turneu oficial post-pandemie!

Simona Halep Irina Begu Praga WTA Tenis
Data publicarii: Sambata 15 August 2020, 14:17
Data actualizarii: Sambata 15 August 2020, 17:50

Romania are doua jucatoare in semifinalele turneului de la Praga.

SIMONA HALEP - IRINA BEGU 7-6, 6-3

Setul 2

• Simona Halep - Irina Begu, LIVE dupa ora 16:00 | Calificare magica pentru Begu, care o va infrunta pe Simona Halep in semifinale

6-3: BREAK, SET & MATCH Halep! Simona Halep castiga cu 7-6, 6-3 meciul din semifinalele turneului de la Praga, contra Irinei Begu, si se califica in finala, unde o va infrunta pe Elise Mertens.

5-3: Game Halep! Simona s-a apropiat la un game de finala turneului de la Praga.

4-3: BREAK Halep! Simona preia conducerea dupa un nou punct castigat pe serviciul Irinei.

3-3: BREAK Begu! Simona pierde primul game pe propriul serviciu in setul secund.

3-2: Game Begu! Irina rezista si isi adjudeca un nou punct.

3-1: Game Halep! Simona castiga la 0.

2-1: Game Begu! Irina reuseste, pe propriul serviciu, primul game din setul secund.

2-0: Game Halep! Irina pare ramasa fara energie si nu mai reuseste sa ii tina piept Simonei.

1-0: BREAK Halep! Simona incepe cu punct setul 2.

Setul 1

7-6: SET Halep! Simona castiga tie-break-ul cu 6-2 si este la un set distanta de finala turneului de la Praga.

6-6: BREAK Halep! Simona reuseste sa castige pe serviciul Irinei si trimite primul set in tie-break.

5-6: BREAK Begu! Problemele continua pentru Simona pe propriul serviciu, care are doar varianta tie-break-ului pentru a salva setul!

5-5: BREAK Halep! Simona profita pe serviciul Irinei si egaleaza!

4-5: Game Halep! Simona isi ia punctul pe propriul serviciu, iar Begu serveste pentru a inchide primul set!

3-5: Game Begu! Irina isi face serviciul bine si mareste diferenta dintre ea si Simona! Halep serveste pentru a ramane in set.

3-4: BREAK Begu! Inca un serviciu cu probleme pentru Simona, iar Irina trece in avantaj si serveste pentru a se distanta.

3-3: Game Begu! Irina isi face serviciul bine si egaleaza rapid!

3-2: Game Halep! Simona trece in avantaj pe propriul serviciu, insa nu fara greseli care ar fi putut sa o coste punctul.

2-2: BREAK Halep! Probleme si pentru Begu pe propriul serivicu, iar Simona ia punctul.

1-2: BREAK Begu! Probleme serioase pe propriul serviciu pentru Simona, care ajunge la trei duble greseli pana acum si pierde la 0 game-ul.

1-1: Game Begu! Serviciu bun si pentru Irina care incheie game-ul cu 40-15.

1-0: Game Halep! Simona isi face serviciul bine si incepe meciul in avantaj.

Simona serveste in inceputul meciului!

Irina Begu s-a calificat in semifinalele turneului WTA International de la Praga, dupa o victorie impresionanta in fata spanioloaicei Sara Sorribes Tormo, scor 6-2, 4-6, 6-2.

Partida a durat in total 2 ore si 40 de minute, iar oboseala Irinei Begu va fi incontestabila inaintea inceperii semifinalei pe care o va juca impotriva Simonei Halep, nu mai devreme de ora 16:00.

Simona Halep o conduce cu 6-0 pe Irina Begu la scorul intalnirilor directe, ultimul meci intre cele doua avand loc tot intr-o semifinala, la Shenzhen in 2018, cand Halep se impunea in minimum de seturi, 6-1, 6-4.

Invingatoarea meciului dintre Simona Halep si Irina Begu va juca in finala competitiei impotriva Elisei Mertens ori Kristynei Pliskova.