SIMONA HALEP - BELINDA BENCIC 6-2, 6-7, 6-0! VICTORIEEE MAGNIFICA! Simona e in finala la Madrid: daca ia trofeul, e lider WTA! Cine e urmatoare adversara

Simona Halep belinda bencic clasamentul WTA Madrid Open 2019 Turneul Campioanelor Tenis SIMONA HALEP - BELINDA BENCIC, LIVE 15:30! Halep, la un pas de a redeveni lider mondial: Simona trebuie sa castige turneul de la Madrid pentru a urca pe prima pozitie
Data publicarii: Vineri 10 Mai 2019, 17:40
Data actualizarii: Vineri 10 Mai 2019, 18:00

Urmarim si comentam impreuna Simona Halep - Belinda Bencic pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro

SIMONA HALEP - BELINDA BENCIC 6-2 6-7 6-0

VICTORIEEE! Simona Halep e in finala la Madrid si o va intalni in finala pe invingatoarea partidei Bertens vs. Stephens! Daca va castiga turneul, romanca va reveni pe primul loc in clasamentul WTA! Simona pierde primul ei set din acest turneu in partida cu Bencic!

Setul 3

• SIMONA HALEP - BELINDA BENCIC, LIVE 15:30! Halep, la un pas de a redeveni lider mondial: Simona trebuie sa castige turneul de la Madrid pentru a urca pe prima pozitie

5-0 Simona isi face serviciul si e la un game de victorie!
4-0 BREAK HALEP!
Simona se desprinde in setul decisiv dupa ce mai castiga o data pe serviciul adversarei!
3-0
Halep isi face serviciul la 0 si duce repede scorul la 3-0 in setul decisiv! Ritm bun pentru Simona, care nu-i da dreptul la replica adversarei sale
2-0 BREAK HALEP!
Simona castiga pe serviciul adversarei inca din debutul setului decisiv! Simona trebuie sa-si conserve acest avantaj!

1-0 Halep isi face serviciul in debutul setului decisiv, cu toate ca a mai facut o dubla greseala!

Setul 2

SET BENCIC! Elvetianca isi adjudeca setul al doilea dupa ce castiga tie-break-ul la 2! E primul set pierdut de Simona la aceasta editie a turneului de la Madrid!

6-6 Simona isi face dificil serviciul, insa, in cele din urma, trimite setul al doilea in tie-break!
5-6
Bencic revine rapid dupa ce a fost egalata de Simona la 40! Halep, nevoita din nou sa serveasca pentru a ramane in set!
5-5
Simona isi face serviciul si ramane in set! Bencic are o iesire nervoasa la 30-30, cand greseste returul, dupa lovituri bune ale lui Halep
4-5
Bencic in face serviciul si se apropie la un singur game de castigarea setului 2! Simona e nevoita sa serveasca pentru a ramane in set!
4-4
Simona reuseste niste lovituri superbe si isi face serviciul! Halep incheie cu un lung de linie perfect!
3-4
Game la 0 pentru Bencic! Elvetianca face un game perfect pe propriul serviciu, iar Simona nu reuseste sa ii dea replica
3-3
Simona restabileste egalitatea, dupa ce a avut 40-0 si a fost nevoita sa revina de la 40-40!

2-3 Simona isi ia break-ul inapoi! E la doar un game distanta de adversara ei si poate face 3-3 pe propriul serviciu!
1-3 Bencic reuseste un nou break. E al 3-lea game consecutiv pe care-l castiga!

1-2 Simona poate sa faca break, dar iroseste sansa. Bencic ia 3 puncte la rand si castiga game-ul.
1-1
Bencic ramane in meci. Elvetianca reuseste si ea break-ul. 1-1.
*** Halep n-a pierdut niciun set la Madrid pana in semifinale. A cedat numai 22 de game-uri pana in acest moment.
1-0 BREAK Simona in primul game din setul 2! 5 game-uri la rand pentru Simona!

Setul 1

6-2: SEEEET HALEEEP! 6-2! Senzational! Simona ia 4 game-uri la rand de la 2-2!

5-2 BREAK Halep! Simona serveste pentru SET! Game castigat la 15!

4-2 Game solid al Simonei, care se distanteaza la doua puncte de adversara ei!

3-2 Halep revine la conducerea partidei!

2-2 Bencic revine si castiga doua game-uri consecutive! Egaleaza la break-uri!
2-1
Bencic isi face serviciul de aceasta data si reduce din diferenta!

2-0 Simona isi consolideaza break-ul! Castiga si game-ul secund, pe propriul serviciu!
1-0
Simona Halep incepe bine meciul, cu un break!

Simona Halep - Belinda Bencic, meci din semifinalele turneului de la Madrid, se joaca azi, cu incepere de la ora 15:30.

Simona Halep este la doar doua victorii distanta de revenirea pe primul loc in clasamentul mondial. Simona Halep trebuie sa castige turneul de la Madrid pentru a trece peste Naomi Osaka in fruntea ierarhiei WTA.

Simona Halep si Belinda Bencic s-au intalnit de trei ori pana acum, iar sportiva din Elvetia conduce cu 2-1. Singurul meci castigat de Simona Halep a fost in 2014, la Wimbledon, scor 6-4, 6-1. Bencic a castigat prima sa partida contra Simonei Halep dupa un abandon al sportivei noastre la turneul din Canada din 2015, iar ultima confruntare a avut loc chiar in acest an, la Dubai, unde Bencic a castigat in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2.

Simona Halep vs Belinda Bencic: Pe zgura va fi diferit!

"La Dubai am pierdut impotriva ei, dar am condus in acel meci, astfel ca totul e foarte deschis. Pe zgura va fi oricum diferit! Niciodata nu am jucat pe zgura si aici sunt foarte increzatoare. Imi place zgura, astfel ca eu cred ca am sansa sa castig, insa va fi un meci dificil"
, a declarat Simona Halep la conferinta de presa dinaintea meciului cu Bencic.

Bencic n-a mai jucat de trei ani pe zgura!

Chinuita de accidentari in ultimii ani, Belinda Bencic a revenit la un turneu pe zgura abia anul acesta. "Sincer, nu e suprafata mea favorita. De fiecare data cand ratez vreo minge ma gandesc cat de mult urasc aceasta suprafata", a spus Bencic la Madrid.

Halep in schimb adora zgura si a fost poreclita "Regina zgurii". "Sunt motivata de cuvintele frumoase, sa vad ca oamenii cred ca sunt foarte buna pe zgura si toate statisticile spun asta. Nu pun presiune pe zgura, dar sunt cea mai fericita din lume pe zgura. Am avut rezultate bune in ultimii 4-5 ani. Nu mi-e frica, ies acolo si vreau sa vad daca inca sunt foarte buna pe zgura", a spus Simona Halep la conferinta de presa.

Clasamentul pentru Turneul Campioanelor

Parcursul de la Madrid a ajutat-o pe Simona Halep si in cursa pentru Turneul Campioanelor. Romanca a urcat pana pe locul 8, cu un total de 1.636 de puncte stranse in 2019. Daca o va invinge pe Belinda Bencic va urca pe locul 7, iar daca va castiga turneul de la Madrid va urca pana pe pozitia a patra.

Simona Halep nu a participat la ultima editie a Turneului Campioanelor din pricina unor probleme de sanatate. Romanca a acuzat probleme la spate si a ales sa nu forteze.

► Belinda Bencic, adversar de COSMAR pentru Simona Halep! Statistica infioratoare pentru romanca!

► FOARTE TARE! Cum a reactionat Simona Halep cand a aflat care e noua ei porecla!

► Naomi Osaka a CEDAT in fata Simonei Halep: "E o drama atat de mare in capul meu!"

► Echipament SOC pentru Simona Halep la Roland Garros 2019! Pe internet au aparut imagini cu costumatia pregatita de sponsor! FOTO

► Adversara Simonei Halep n-a mai jucat pe zgura de 3 ani: "Urasc suprafata asta!"

► Simona Halep - Belinda Bencic, semifinale Madrid 2019. Naomi Osaka, eliminata! Halep devine nr.1 daca va castiga turneul!