Simona Halep - Aryna Sabalenka 3-6, 6-2, 6-2 | Simona revine fantastic si se califica in semifinalele de la Dubai! Pe cine va intalni

Simona Halep Aryna Sabalenka Dubai Tenis Simona Halep - Aryna Sabalenca, LIVE TEXT de la 18:30 | Duel TARE pentru jucatorea romanca in sferturile de la Dubai! Cat s-a terminat ultimul meci dintre cele doua
Data publicarii: Joi 20 Februarie 2020, 10:25
Data actualizarii: Joi 20 Februarie 2020, 20:49

Urmarim si comentam impreuna meciul Simonei Halep din sferturile de finala de la Dubai pe www.sport.ro, aplicatia SPORT RO si facebook.com/sport.ro.

Simona Halep o va intalni in semifinalele de la Dubai pe Jennifer Brady, locul 52 WTA, care a trecut de Garbine Mugurza, in 3 seturi.

6-2: SET HALEP! Simona face break la 0 si incheie partida in 3 seturi: 3-6, 6-2, 6-2!

5-2: Halep castiga un joc extrem de important! Sabalenka serveste sa ramana in meci!

4-2: Bielorusa rezista si strange scorul!

4-1: Game lung pe serviciul Simonei care reuseste in cele din urma sa-si tina serviciul!

3-1: BREAK SIMONA! Game fantastic facut de campioana noastra care de distanteaza in decisiv!

2-1: Simona joaca atent si scapa dintr-un game dificil!

1-1: Sabalenka serveste bine si isi tine serviciul la 15!

1-0: Un prim game sigur pentru jucatoarea noastra!

A inceput setul decisiv!

6-2: SET HALEP! Simona face un nou break si trimite meciul in decisiv!

5-2: Halep se apropie la un singur game de castigarea setului 2!

4-2: Sabalenka isi face cu greu serviciul si strange scorul!

4-1: Simona isi consolideaza break-ul si se distanteaza la 4-1!

3-1: Un nou BREAK pentru Halep in setul 2!

2-1: Din pacate, Simo isi pierde imediat serviciul!

2-0: BREAK HALEP! Simona face 2-0!

1-0: Simo castiga primul game al setului secund!

La pauza dintre seturi, Halep a cerut interventia antrenorului Artemon Apostu-Efremov.

3-6: SET SABALENKA! Bielorusa se impune in prima mansa a partidei!

3-5: Game dificil pentru Halep care nu-si face serviciul! Sabalenka e la un joc de castigarea primului set!

3-4: BREAK HALEP! Simona reactioneaza imediat si face re-break-ul!

2-4: Simona nu reuseste sa faca fata atacurilor in forta ale Arynei Sabalenka si cedeaza primul break al partidei!

2-3: Un nou game bun facut de jucatoarea din Belarus care trece din nou la conducerea meciului.

2-2: Sabalenka ii face mai multe mingi cadou Simonei, care castiga rapid la 0.

1-2: Sabalenka serveste perfect si inchide jocul cu un winner superb in lung de linie!

1-1: Halep isi tine primul game de serviciu si egaleaza la 1.

0-1: Game solid pentru Sabalenka! Jucatoarea din Belarus isi face serviciul la 0!

A inceput partida!

UPDATE 19:00: Programat initial pentru ora 18:30, partida dintre Simona Halep si Aryna Sabalenka a fost intarziat din cauza meciului anterior disputat pe Arena Centrala de la Dubai. Cele doua jucatoare au iesit la incalzire, iar meciul va incepe in aproximativ 10 minute.

Dupa inceputul greu din meciul cu Jabeur din optimi, Simona Halep se pregateste de un duel tare impotriva bielorusei, Aryna Sabalenka. Ocupanta locului 2 WTA se simte pregatita sa o infrunte pe jucatoarea din Belarus si are incredere in jocul sau.

Simona Halep conduce la intalnirile directe cu 2-1, insa in ultimul Sabalenka a eliminat-o de la primul turneu din acest an, tot in sferturile de finala de la Adelaide, in doua seturi, 6-4, 6-4.

"A fost un meci interesant la Adelaide, dar nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Ea a avut niste meciuri in plus si asta a ajutat-o. Maine va fi altceva, sper sa joc mai bine decat la Adelaide si sa castig. Sunt all-in", a spus Halep la Digi Sport.