Simona Halep ar fi avut o adversară accesibilă în sferturile Australian Open. Cu cine se va duela Alize Cornet

Australian Open 2022 Danielle Collins simona halep australian open Tenis WTA Romania Tenis Simona Halep ar fi avut o adversară accesibilă în sferturile Australian Open. Cu cine se va duela Alize Cornet
Data publicarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 08:15
Data actualizarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 08:18

Danielle Collins (30 WTA) e jucătoarea care o așteaptă pe Simona Halep ori Alize Cornet în faza sferturilor de finală.

UPDATE: Simona Halep a fost eliminată în optimile Australian Open de Alize Cornet, scor 4-6, 6-3, 4-6.

Simona Halep a aflat numele următoarei adversare pe care ar urma să o înfrunte în Openul Australian, în cazul în care o va elimina pe Alize Cornet

Potențiala oponentă a sportivei din România în faza sferturilor de finală ale ediției 2022 este americanca Danielle Collins (28 de ani, 30 WTA), care a învins-o pe Elise Mertens, scor 4-6, 6-4, 6-4.

Alize Cornet va primi replica Daniellei Collins în sferturile AO 2022

Scorul întâlnirilor directe este egal, 1-1, Simona Halep conducând cu 1-0 în meciurile desfășurate în turneele de mare șlem. Ocazia a avut loc în 2014, când Halep a învins-o pe Collins în primul tur al Openului American, 6-7, 6-1, 6-2.

În 2021, Collins a învins-o pe Halep în Mastersul Canadian, 2-6, 6-4, 6-4. Collins a jucat semifinală în Openul Australian 2019, parcurs care rămâne cel mai bun în istoricul său în turneele de mare șlem.

Sportiva originară din Florida are 2 turnee WTA în palmares, ambele câștigate în sezonul precedent, la San Jose și la Palermo, competiția din Sicilia fiind câștigată după o finală jucată în compania Gabrielei Ruse