Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 14:29
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 14:31

Novak Djokovic are parte de unul dintre cele mai slabe starturi de sezon, din ultimul deceniu.

Începutul anului 2024 nu a fost fructuos pentru Novak Djokovic în lumea tenisului.

Dacă, de obicei, începea stagiunea cu un titlu de mare șlem apropiat în Australia - țara care găzduiește cel mai important eveniment sportiv al lunii ianuarie, Australian Open, în care a ieșit câștigător de zece ori -, „Nole” a rămas cu dileme notabile după Melbourne și Indian Wells.

Semifinala jucată la Australian Open, cel mai bun rezultat al lui Djokovic, în 2024

Cu trei înfrângeri în primele unsprezece partide jucate în noul an, Djokovic a hotărât să ia o pauză din circuitul ATP. În consecință, nu va participa la turneul ATP Masters 1000 de la Miami, pe care l-a câștigat de șase ori, iar ultima dată, în 2016.

Învins de numărul 123 ATP, Luca Nardi, scor 6-4, 3-6, 6-3, în șaisprezecimile turneului ATP Masters 1000 de la Indian Wells, Djokovic ar fi ales să își prelungească perioada de recuperare, înaintea începutului sezonului de zgură. Decizia a fost anunțată de jurnalistul sârb, Sasa Ozmo.

Decizie calculată: Djokovic nu poate pierde prima poziție în clasamentul mondial nici după Miami

În ultimele șase luni, Djokovic a câștigat US Open, a suferit dramatic în Cupa Davis - unde a pierdut meciul cu Jannik Sinner din semifinale, deși a avut trei mingi de meci consecutive -, a ieșit primul în Turneul Campionilor de la Torino, dar a fost învins de același Sinner în penultimul act competițional al turneului său preferat, Australian Open.

Novak Djokovic va rămâne lider mondial chiar dacă unul dintre Jannik Sinner și Carlos Alcaraz va reuși să iasă campion în Florida.