L-a bătut și l-a uitat! Declarația prin care Djokovic l-a discreditat pe Tsitsipas

Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 09:20
Data actualizarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 09:24

Novak Djokovic a comis o gafă rară în tenisul mondial, în cea mai recentă conferință de presă susținută la Melbourne.

Calificat în sferturile Openului Australian 2023 după o victorie în cinci seturi cu Jannik Sinner, Stefanos Tsitsipas a fost discreditat de Novak Djokovic, în conferința de presă organizată după victoria sârbului împotriva reprezentantului gazdelor, Alex de Minaur.

Tsitsipas a pierdut o singură partidă în carieră în care a condus cu 2-0 la seturi, iar aceea a fost finala Roland Garros 2021, cedată în fața rivalului Djokovic, scor 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4.

Djokovic a uitat că a jucat cu Tsitsipas finala Roland Garros 2021

În fața lui Sinner, Tstisipas a fost aproape de a repeta contra-performanța, învingându-l însă pe italian, deși a fost egalat la doi, după ce câștigase primele două seturi, scor 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3.

„Tsitsipas, de exemplu, este, probabil, cel mai experimentat dintre sfertfinaliști. A jucat deja în fazele superioare ale Grand Slam-urilor, dar cred că nu a jucat nicio finală, greșesc?”, a fost gafa comisă de Novak Djokovic în conferința de presă.

„L-ai bătut la Roland Garros în finală. A fost un meci bun, ai reușit să revii,” i-a răspuns un jurnalist.

„Corect, corect. Îmi pare rău, greșeala mea,” s-a scuzat „Nole”, informează jurnalistul Giorgio Spalluto

Novak Djokovic îl va înfrunta pe Andrey Rublev, pentru un loc în semifinalele Openului Australian 2023. Partida va avea loc miercuri, 25 ianuarie.