Darren Cahill i-a oferit ajutor inedit lui Sinner, dar nu a evitat un nou eșec dramatic: a pierdut cu Tsitsipas după 4 ore de joc

Australian Open 2023 Jannik Sinner Stefanos Tsitsipas Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 14:30
Data actualizarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 14:36

Jannik Sinner nu va uita prea curând înfrângerile suferite în fața lui Carlos Alcaraz și Stefanos Tsitsipas la US Open, respectiv Australian Open.

Jannik Sinner (16 ATP) a pierdut cea mai spectaculoasă optime de finală jucată în ediția 2023 a Openului Australian până în acest moment. Tenismenul italian, pregătit de fostul antrenor al Simonei Halep, Darren Cahill, a cedat în cinci seturi lupta cu grecul Stefanos Tsitsipas (4 ATP), deși a reușit să egaleze de la 0-2 la seturi.

Tsitsipas s-a calificat pentru a treia oară la rând în sferturile Openului Australian, la capătul a patru ore de joc, încheiate scor 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3.

Stefanos Tsitsipas, singurul tenismen calificat pentru a treia oară la rând în sferturile Openului Australian (edițiile 2021, 2022 și 2023)

Tenisul-spectacol a strălucit în Arena Rod Laver, unde Tsitsipas și Sinner au însumat 102 lovituri direct câștigătoare în cele 240 de minute de joc (48-54, în favoarea italianului).

Sfătuit de Darren Cahill în timpul meciului să stea mai în spate la serviciul secund al grecului, conform Nine News, Jannik Sinner a aplicat propunerea tactică a tehnicianului de la antipozi și a reușit să joace două seturi bune, pentru a trimite meciul în decisiv.

Slăbiciunea meciurilor lungi: Sinner, învins de Alcaraz în 5 ore și 15 minute și de Tsitsipas, în 4 ore

Din nefericire, în manșa decisivă serviciul nu l-a ajutat pe Jannik Sinner la fel de mult precum în seturile 3 și 4, Tsitsipas profitând la al doilea game în care s-a detașat la 0-40 pe serva oponentului.

Eșecul suferit de Jannik Sinner în fața lui Stefanos Tsitsipas a adus aminte de înfrângerea prin care a trecut la US Open 2022, când Carlos Alcaraz l-a eliminat în maxim de seturi, în sferturi, scor 6-3, 6-7 (7-9), 6-7 (0), 7-5, 6-3, după 5 ore și 15 minute de joc.

sursă foto: nine.com.au