VIDEO Ghinionul secolului! Cum a fost eliminat jucătorul antrenat de Mouratoglou în optimile Australian Open

Australian Open Andrey Rublev Holger Rune Patrick Mouratoglou Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 14:30
Data actualizarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 14:30

Partida de cinci seturi dintre Andrey Rublev și Holger Rune s-a încheiat cu două puncte neverosimile.

3 ore și 37 de minute s-au duelat Andrey Rublev (25 de ani, 6 ATP) și Holger Rune (19 ani, 10 ATP) pentru un loc în sferturile de finală ale Openului Australian.

Elevul antrenorului Patrick Mouratoglou, Holger Rune a sfârșit învins scor 6-3, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6 (9), pierzând supertiebreak-ul la nouă.

Rune, învins de Rublev și de ghinion, în optimile Australian Open 2023

• Rune l-a condus pe Rublev cu 5-0 în supertiebreak-ul pierdut scor 11-9.

La scorul de 9-8 în supertiebreak, tenismenul danez a salvat o minge de meci cu un passing shot de rever care a surprins total atât asistența, cât și pe oponent.

Inspirația de moment a fost inversată însă, doar câteva minute mai târziu, cu o doză de ghinion rarisim. Andrey Rublev a trimis un rever în banda fileului care a decis să împingă mingea în terenul opus, Rune pierzând partida de peste 3 ore și jumătate în urma unei mingi care l-a lăsat spectator.

În sferturile de finală ale Openului Australian se vor juca următoarele partide: Andrey Rublev - Novak Djokovic, Ben Shelton - Tommy Paul, Stefanos Tsitsipas - Jiri Lehecka și Sebastian Korda - Karen Khachanov.