Irina Begu, eliminata de Serena Williams, dupa doua mingi de set ratate: cu cati bani pleaca jucatoarea din Romania acasa

Irina Begu Serena Williams Roland Garros live Mihaela Buzarnescu Arantxa Rus Roland Garros 2021 Sorana Cirstea Johanna Konta Roland Garros live Tenis WTA Romania Tenis Irina Begu, eliminata de Serena Williams, dupa doua mingi de set ratate: cu cati bani pleaca jucatoarea din Romania acasa
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 31 Mai 2021, 21:10
Data actualizarii: Marti 01 Iunie 2021, 09:24

Irina Begu a pierdut, scor 6-7, 2-6 in fata Serenei Williams, dar a jucat un prim set admirabil, in care a ratat doua sanse de a-l castiga.

Irina Begu - Serena Williams 6-7, 2-6

Irina Begu a fost eliminata de catre Serena Williams in turul inaugural al editiei 2021 a turneului de Roland Garros. Ocupanta locului 74 mondial a fost intrecuta de a opta jucatoare a lumii, dar nu fara a lupta de la egal la egal, pret de o ora si aproximativ douazeci de minute de joc. Pentru prezenta pe tabloul principal, Begu va incasa un cec in valoare de 60,000 de euro.

Condusa cu 5-2 in primul set, Begu a demonstrat o rezilienta si o capacitate de regenerare incredibile, cucerind patru game-uri la rand. Serena a impins setul in tiebreak, unde Irina a condus cu 6-4, dar a ratat, din pacate, ambele mingi de set, pentru ca americanca sa se impuna, scor 8-6.

In setul secund, sportiva din SUA a inregistrat o crestere de nivel la productivitatea pe propriul serviciu - castigand 79% din punctele jucate cu prima serva, in raport cu 48%, in primul set -, in vreme ce Irina Begu a gasit din ce in ce mai dificil raspunsuri la retururile letale ale americancei.

In turul secund, Serena Williams o va intalni pe Mihaela Buzarnescu, care a eliminat-o pe Arantxa Rus, scor 7-5, 7-5.

Statisticile finale ale meciului: total puncte castigate 68-74, lovituri direct castigatoare 18-27, erori nefortate 17-30, procentajul primului serviciu in teren 66-51, procentajul punctelor castigate pe prima serva 58-59, procentajul punctelor castigate la retur 45-49.

Setul 2:

2-6: In ciuda unui prim set jucat admirabil de Irina Begu, Serena Williams trece mai departe si fixeaza o intalnire cu Mihaela Buzarnescu in runda a doua competitionala.

2-5: Oh, nu! Irina Begu scapa un game important pe propriul serviciu, iar Serena Williams va servi, la reluarea jocului, pentru a se califica in turul doi.

2-4: Tenis curajos jucat de Irina Begu in prelungirile acestui game, dar riscurile vin cu un cost, iar acesta a fost o greseala nefortata la ultima oportunitate a Serenei de a inchide in favoarea sa jocul.

2-3: Begu nu ii permite Serenei sa se distanteze in acest set secund. Game la 15 pentru numarul 74 WTA.

1-3: O forma de moment buna aratata de Serena Williams la serviciu, care incheie un nou hold cu brio.

1-2: Irina Begu se regrupeaza si isi tine serviciul, in ciuda a doua puncte cedate in acest game.

0-2: Hold la zero bifat de Serena.

0-1: Serena Williams face break-ul in primul game al setului secund.

Setul 1:

6-7: Serena Williams isi apropie primul set, dupa o ora si trei minute de joc, dar meciul pare departe de a fi incheiat. Laudabile eforturi depuse de Irina Begu in acest set initial, care poate seta trendul unei partide lungi, aprig disputate.

Moment dureros pentru Begu, care rateaza sansa de a-si adjudeca setul, desi a condus cu 6-4 in tiebreak. De urmarit, reactia romancei la aceasta dezamagire.

Egalitate perfecta dupa primele 6 puncte ale tiebreak-ului. Urmeaza momentele decisive ale unui prim set intens, extrem de echilibrat.

6-6: Serena Williams se trezeste la timp pentru a forta un tiebreak in finalul acestui prim set cu numeroase intorsaturi de scor. Prima jucatoare la 7 puncte va pune mana pe un set a carui durata a ajuns deja la 54 de minute.

6-5: Irina prinde aripi, sub luminile reflectoarelor Arenei Philippe Chatrier. Begu se ridica la inaltimea ocaziei si castiga al patrulea game consecutiv in fata Serenei Williams. Serveste acum pentru castigarea setului.

5-5: In ciuda unui start de game mai slab pe serviciu, Irina Begu revine de la 0-30 si face un hold pretios, dupa o egalitate la 40. Fascinant duelul de forehand-uri, din care Begu a iesit invingatoare in prelungirile acestui game, dar si alegerile tactice ale romancei, care prefera sa evite top spin-ul din backhand-ul americancei.

4-5: BREAK, BEGU! Game excelent jucat de Irina, care il inchide cu atacuri curajoase, la care apararea Serenei Williams cedeaza fortat.

3-5: Al doilea game alb in contul Irinei Begu, obligata sa faca break-ul pentru a ramane in set.

2-5: Stii ca Serena Williams intampina greutati pe teren atunci cand striga dupa un punct castigat. Irina Begu o testeaza pe tripla campioana de la French Open, impinge game-ul in prelungiri, dar il cedeaza in cele din urma, dupa un as servit de americanca, imediat dupa un strigat care a acoperit toate locurile goale din Arena Philippe Chatrier.

2-4: Serena Williams face diferenta prin forta loviturilor, in ciuda unui joc de picioare inca inexact, dupa jumatate de set scursa din acest meci. Begu a salvat minge de break, insa nu s-a mai putut opune in prelungirile game-ului.

2-3: Rebreak reusit de Begu! Irina ataca eficient si provoaca greselile fortate ale Serenei Williams.

1-3: Break reusit la 15 de Serena Williams, dupa cateva prime servicii ratate de Irina Begu.

1-2: Primele sanse de break ratate de Begu in startul acestei partide, care promite atat de mult pentru romanca.

1-1: Un tonus extraordinar afisat de Irina Begu in debutul partidei. Sportiva nascuta la Bucuresti isi tine serviciul fara sa piarda vreun punct.

0-1: Begu exercita presiune pe umerii Serenei Williams in primul game jucat pe propria serva de sportiva din Statele Unite ale Americii. Irina a ajuns in prelungirile game-ului, dar a ratat de putin oportunitatea unui break.

Irina Begu incepe meciul la retur.

Serena Williams si Irina Begu au mai jucat o singura data intr-un meci oficial; se intampla in semifinalele editiei 2016 a turneului de la Roma, cand sportiva nascuta in Michigan se impunea in doua seturi, scor 6-4, 6-1.

Mihaela Buzarnescu - Arantxa Rus 7-5, 7-5

Romania continua o serie grozava si ajunge la trei victorii pe tabloul principal in aceasta editie a turneului de la Roland Garros. Dupa succesul Anei Bogdan impotriva Elisabettei Cocciaretto din prima zi de concurs, Sorana Cirstea si Mihaela Buzarnescu s-au ridicat la inaltimea ocaziei si au obtinut calificari in turul secund.

Cirstea o va avea ca adversara in turul 2 pe Martina Trevisan, in vreme ce Buzarnescu va primi replica invingatoarei meciului dintre Irina Begu si Serena Williams, programat sa inceapa in aceasta seara la ora 22:00.

Setul 2:

7-5: GAME, SET & MECI, MIHAELA BUZARNESCU!

6-5: Urmeaza ca "Miki" Buzarnescu sa serveasca din nou pentru castigarea meciului.

5-5: Scenariu in oglinda in curs de desfasurare in setul secund; Buzarnescu a condus cu 5-2 de aceasta data, dar se vede egalata de jucatoarea din Tarile de Jos.

4-2: Mihaela Buzarnescu salveaza minge de break si se desprinde pentru a doua oara in acest set.

3-2: Break reusit de "Miki" Buzarnescu!

2-2: Buzarnescu tine aproape si isi tine serviciul intr-un moment in care balanta momentumului s-ar fi putut inclina brusc in sens opus.

1-1, 1-2: Cateva momente de ezitare pentru Buzarnescu, iar Rus recupereaza imediat break-ul deficit, dupa care face hold si trece in avantaj, pentru prima oara de la 5-4 in setul 1.

1-0: Break, Buzarnescu! Forma geniala de moment a romancei se extinde si in startul setului doi, spre bucuria tuturor sustinatorilor tenisului romanesc.

Setul 1:

7-5: SET, MIHAELA BUZARNESCU! Dupa ce a salvat doua mingi de set la 4-5, Buzarnescu inchide cu brio primul set, dovedind o capacitate de regenerare incredibila.

6-5: 4 (patru!) game-uri adjudecate consecutiv de Mihaela Buzarnescu. Va servi, dupa pauza, pentru a castiga primul set!

3-5, 4-5, 5-5: "Miki" Buzarnescu inchide cu un forehand in lung de linie un game jucat eficient pe propriul serviciu, in care a cedat un singur punct. In urmatorul game, Mihaela a salvat doua mingi de set si va servi, la reluarea jocului, pentru a impinge setul in prelungiri. Moralul este acum de partea sa, iar Buzarnescu semneaza si cel de-al treilea game castigat la rand. O revenire impresionanta din partea romancei.

2-4, 2-5: Rus isi recapata break-ul avans, in urma unui game incheiat la 15, dupa care bifeaza un hold la zero. Nivelul de joc, intr-o usoara crestere insa pentru Buzarnescu, al carei joc de picioare progreseaza in intensitate. Mihaela traverseaza clipe mai putin inspirate in ceea ce priveste alegerea loviturilor.

1-3, 2-3: Break conturat senzational de Buzarnescu, la sfarsitul celui mai lung schimb de mingi. Rezistenta incredibila fizica afisata de sportiva nascuta la Bucuresti, spre exasperarea Arantxei Rus.

0-1, 0-2, 0-3: Inceput complicat de meci: Buzarnescu rateaza sansa de a-si recupera break-ul, in prelungirile game-ului trei din primul set, iar sportiva olandeza se distanteaza aparent decisiv in setul initial. Un match-up dificil pentru Mihaela Buzarnescu, impotriva unei jucatoare stangace, mai inalte, cu un serviciu impunator. Cu toate acestea, scorul intalnirilor directe ne da sperante la calificare.

"Miki" Buzarnescu (148 WTA) o conduce cu 2-0 la meciurile directe pe Arantxa Rus (83 WTA), din Olanda. La fel ca Sorana Cirstea si Johanna Konta, Buzarnescu si Rus nu se afla la primul duel direct intr-un turneu de mare slem. In editia 2017 a turneului de la Wimbledon, Mihaela Buzarnescu a trecut de Arantxa Rus, scor 2-6, 7-6, 6-2, pe cand al doilea duel direct s-a desfasurat la Versmold, intr-un turneu 60k, incheiat cu scor favorabil romancei, 6-4, 6-1.

Sorana Cirstea - Johanna Konta 7-6, 6-2

Sorana Cirstea s-a calificat in turul secund al turneului de la Roland Garros, unde va juca impotriva italiencei Martina Trevisan / belgiencei Alison Van Uytvanck. Sportiva din Romania a prestat un tenis incredibil contra Johannei Konta, in fata careia a demonstrat o rezilienta psihica impresionanta, revenind de la 2-4 in primul set.

Sportiva din Romania a lovit de 20 de ori direct castigator si a comis doar 16 erori nefortate, afisand un joc necaracteristic de ingrijit. Precautia Soranei s-a incheiat in momentul in care Konta a inceput sa se distanteze pe tabela in setul initial, moment in care romanca a inceput sa dicteze ritmul punctelor cu forehand-ul, alternand momentele de atac feroce, tipice ei cu o aparare inteligenta, care a surprins-o pe Johanna, neobisnuita sa atace in mod persistent.

Cirstea o conduce acum pe Konta cu 2-1 la scorul meciurilor directe si isi asigura un cec in valoare de 84,000 de euro pentru aceasta victorie semnata pe tabloul principal la Paris. Cealalta jucatoare din Romania calificata mai departe la Roland Garros, Ana Bogdan o va avea ca adversara in turul doi pe Naomi Osaka.

Setul 2:

6-2: GAME, SET & MECI, SORANA CIRSTEA! O prestatie exemplara din partea campioanei de la Istanbul, care debuteaza en-fanfare la editia 2021 a turneului de la Roland Garros, eliminand numarul 20 mondial in minimum de seturi, la capatul a 90 de minute de joc.

5-2: Passing shot-urile Soranei Cirstea o fac pe Johanna Konta sa ezite in a mai urca la fileu, dar cu toate acestea britanica serveste suficient de solid pentru a mai pune o caramida in incercarea sa de a relansa partida.

5-1: Sorana Cirstea marsaluieste catre calificare: romanca isi tine serva, cedand un singur punct si mai are nevoie de numai un game pentru a avansa in runda urmatoare.

4-1: Dublu break, Sorana! Frica s-a instalat in jocul Johannei Konta, care greseste tot mai multe mingi usoare, in vreme ce Sorana Cirstea reduce drastic numarul erorilor nefortate.

3-1: Cirstea se simte confortabil dictand ritmul jocului. Sorana face game la zero si ia o optiune serioasa inspre o victorie in minimum de seturi.

2-1: Johanna Konta isi revine dupa socul pierderii primului set si trece pentru prima oara pe tabela de marcaj in setul doi. Sportiva din Anglia isi tine serviciul la 15.

2-0: Ne-am obisnuit sa o vedem pe Sorana Cirstea atacand impecabil, dar in acest game romanca a afisat o presatie exemplara in aparare, scapand din cateva situatii complicate. Hold in prelungiri, iar Sorana se desprinde usor in startul setului secund.

1-0: Convingatoare! Sorana Cirstea face break pe serva Johannei Konta la 30, dupa ce incepuse fulminant game-ul, distantandu-se la 0-40.

Konta incepe la serviciul setul secund.

Setul 1:

7-6: SET, SORANA CIRSTEA! Campioana de la Istanbul castiga cu inima un prim set foarte dificil impotriva numarului 20 mondial, in fata careia a revenit de la 2-4. Durata totala a primului set a insumat 60 de minute.

6-6: Konta face hold la 15 si impinge setul in tiebreak, dupa 50 de minute de joc.

6-5: Nivelul de joc al Soranei Cirstea incepe sa semene cu cel prestat in turneul WTA 500 de la Istanbul. Game la zero adjudecat de sportiva din Romania, care se apropie din nou la un singur pas de castigarea setului initial.

5-5: Konta ramane in set, dupa un game jucat cu mare luciditate tactica. Britanica a rupt ritmul atunci cand a fost nevoie, incheind game-ul cu o scurta excelent executata.

5-4: De la 2-4, Cirstea reuseste al treilea game consecutiv, dupa o crestere considerabila din punct de vedere calitativ a nivelului serviciului.

4-4: BREAK SORANA! Cirstea egaleaza dupa un forehand naprasnic, trimis in lung de linie, care o vede pe Johanna Konta trecand printr-un prim moment de frustrare puternica.

3-4: Game castigat la 30 de Sorana Cirstea, care arata inca o data ca este pregatita din punct de vedere psihologic sa lupte de la egal la egal cu oponentele de top din WTA. Romanca va forta break-ul pentru egalare, la reluarea jocului.

2-4: Konta variaza bine din nou pe serviciul doi si inchide game-ul la 15.

2-3: Ghinionul din game-ul anterior este razbunat de Sorana, care isi tine pentru prima data serviciul, relativ confortabil, pierzand un singur punct in acest game.

1-3: Nu se poate! Cirstea rateaza trei sanse de break, iar Konta serveste bine la una dintre primele mingi de game, conturand primul hold al partidei.

1-2: Seria game-urilor modeste la serviciu continua; Cirstea isi pierde din nou serva, intr-un game in care a ratat sansa desprinderii, la 30-egal.

1-1: Raspuns prompt din partea Soranei Cirstea, care leaga retururile direct castigatoare si face la randul sau break alb.

0-1: Konta incepe cu break la zero primul set al meciului.

Sorana Cirstea (54 WTA) si Johanna Konta (20 WTA) s-au mai intalnit de doua ori in meciuri oficiale in cadrul circuitului WTA. Scorul intalnirilor direct este egal; in prima partida, disputata pe iarba de la Eastbourne in 2017, castig de cauza a avut sportiva din Marea Britanie, care s-a impus cu un dublu 6-2, dar al doilea duel, desfasurat la US Open 2020 s-a incheiat cu o victorie prestigioasa a Soranei, care a demonstrat rezilienta psihologica, intorcand meciul de la 0-1 la seturi, scor final 2-6, 7-6, 6-4.

Organizatorii turneului de la Roland Garros au publicat programul zilei cu numarul 2 de concurs, in care Romania va fi reprezentata de Irina Begu, Sorana Cirstea si Mihaela Buzarnescu. Primul meci de interes al zilei de luni, 31 mai va fi jucat de Sorana Cirstea pe terenul 6, in jurul orei 16:00, impotriva Johannei Konta (20 WTA). Meciul Cirstea - Konta nu va incepe decat dupa terminarea meciului dintre Cameron Norrie si Bjorn Fratangelo.

La scurt timp dupa, "Miki" Buzarnescu (173 WTA) isi va masura fortele cu jucatoarea olandeza, Arantxa Rus (84 WTA), in ultimul meci programat pe terenul al doisprezecelea al complexului Stade Roland Garros. Partida Mihaelei Buzarnescu va debuta in jurul orei 17:30, imediat dupa incheierea duelului dintre Carlos Alcaraz si Bernabe Zapata Miralles.

Nu in ultimul rand, Irina Begu (74 WTA) va avea privilegiul de a juca ultimul meci al sesiunii de seara pe Arena Philippe Chatrier impotriva Serenei Williams (8 WTA). Partida va incepe nu mai devreme de ora 22:00, fus orar romanesc.

Marti, 1 iunie va fi ziua in care Irina Bara (122 WTA) va intra de asemenea in concurs, in meciul pe care il are de disputat contra australiencei Astra Sharma (124 WTA). Ora de start a meciului Irinei Bara este fixata pentru ora 12:00, fus orar romanesc. Partida va avea loc pe terenul cu numarul 12.