FOTO Când joci cu Rafa la Paris: Jordan Thompson, primul jucător învins de Nadal la Roland Garros 2022, a oferit imaginea zilei

Rafael Nadal Roland Garros 2022 Rafael Nadal Jordan Thompson Roland Garros 2022 Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 23 Mai 2022, 19:10
Data actualizarii: Luni 23 Mai 2022, 19:20

Rafael Nadal (35 de ani, 5 ATP) a reușit victoria cu numărul 106 în istoria participărilor sale în Openul Francez.

Rafael Nadal l-a învins confortabil pe Jordan Thompson (28 de ani, 82 ATP), scor 6-2, 6-2, 6-2, în runda inaugurală a turneului de la Roland Garros, ediția 2022. A fost cea de-a 106-a victorie semnată de „Regele Zgurii” pe zgura pariziană.

Jordan Thompson, pe culmile disperării, în meciul cu Rafael Nadal

122 de minute a fost durata partidei, interval în care Nadal a lovit direct câștigător de 27 de ori. Nu acest aspect l-a bulversat pe Jordan Thompson însă, ci faimosul top-spin utilizat de Rafa Nadal pe zgură, tenismenul australian producând reacții fabuloase, la finalul câtorva puncte pierdute.

Jordan Thompson s-a prăbușit peste fileu, la finalul unui schimb de mingi cedat în fața lui Rafael Nadal, amuzându-i pe spectatori, care i-au remarcat frustrarea și senzația de incapacitate.

Rafael Nadal, tenismenul cu cele mai multe victorii semnate în același turneu de mare șlem

Reușind această victorie în primul tur, Rafael Nadal a devenit recordmen în ce privește numărul victoriilor obținute de un tenismen într-un turneu de mare șlem. Nadal a bifat al 106-lea succes la Roland Garros, depășindu-l pe Roger Federer, cu 105 la Wimbledon

Thompson a revenit mai puternic în setul 3, în care a jucat un raliu lung de 32 de lovituri împotriva lui Nadal, de 13 ori campion la Roland Garros.

În turul secund, Rafael Nadal se va duela cu francezul Corentin Moutet (23 de ani, 139 ATP), care l-a învins în patru seturi pe Stan Wawrinka, scor 2-6, 6-3, 7-6 (2), 6-3.