Alexandra Cadanțu-Ignatik a salvat minge de meci și a învins-o pe Elina Svitolina, răzbunând-o pe Gabriela Ruse

Alexandra Cadanţu-Ignatik Elina Svitolina Tenis ITF Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 21:20
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 21:25

Elina Svitolina a fost elimiantă de Alexandra Cadanțu-Ignatik, în ITF-ul de la Chiasso, la 24 de ore după ce o învinsese pe Gabriela Ruse.

Elina Svitolina (28 de ani, 1344 WTA) nu a scăpat teafără în turneul ITF W60 de la Chiasso, atât cât privește întâlnirile sale cu jucătoarele din România.

Deși a reușit prima sa victorie într-un meci oficial, din postura de mamă, împotriva Gabrielei Ruse, înfrângerea acesteia a fost răzbunată de compatrioata Alexandra Cadanțu-Ignatik, la 24 de ore distanță.

Cadanțu-Ignatik a salvat minge de meci în fața Svitolinei și a învins-o în trei seturi

Cadanțu-Ignatik (32 de ani, 217 WTA) a luptat admirabil împotriva fostului număr 3 mondial și a depășit-o pe Elina Svitolina, scor 1-6, 6-2, 7-5. Lupta a fost crâncenă, partida întinzându-se pe durata a două ore și douăzeci și opt de minute.

La scorul de 4-5 în setul decisiv, Alexandra Cadanțu-Ignatik a salvat o minge de meci procurată de jucătoarea ucraineană, pentru a reuși, trei game-uri mai târziu, să își apropie calificarea în sferturile de finală, la a treia ocazie de a închide meciul.

Mirra Andreeva (312 WTA) este numele următoarei adversare pe care o va înfrunta Alexandra Cadanțu-Ignatik, în turneul ITF W60 de la Chiasso.

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami