Gabriela Ruse, învinsă de mama revenită în tenis, Elina Svitolina, în ITF-ul de la Chiasso

Gabriela Ruse Elina Svitolina Tenis ITF Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 18:15
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 18:19

Gabriela Ruse nu a făcut niciun break pe serviciul Elinei Svitolina, aflate la a doua partidă oficială jucată, după o pauză de un an.

Gabriela Ruse (25 de ani, 160 WTA) a pierdut în fața Elinei Svitolina (28 de ani, 1344 WTA), scor 6-4, 6-2, după 84 de minute, în doar al doilea meci jucat de ucraineancă, la revenirea în tenisul mondial.

Fost număr 3 WTA în 2017, Svitolina a reușit trei break-uri pe serva Gabrielei Ruse, în timp ce sportiva din România nu a reușit niciunul, pe serviciul oponentei.

Svitolina a reușit prima victorie ca mamă, în circuitul WTA. Ucraineanca nu mai câștigase un meci din 4 martie 2022

Înainte de a juca în turneul WTA 500 de la Charleston, în care a câștigat un set, dar nu a reușit să o elimine pe Yulia Putintseva, clasată a 45-a în lume, Elina Svitolina s-a retras temporar din tenis, la scurt timp după începutul invaziei rusești în țara sa.

În perioada 24 martie 2022 - 3 aprilie 2023, Svitolina nu a jucat niciun meci oficial de tenis. Elina Monfils a născut o fetiță pe nume Skai, în dimineața zilei de sâmbătă, 15 octombrie 2022.

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami