VICTORIE URIASA pentru Simona Halep! Romanca se califica in sferturi la Australian Open dupa o lupta stransa si un joc sclipitor

Simona Halep Australian Open Elise Mertens Simona Halep Australian Open 2020 Simona Halep Elise Mertens optimi Australian Open Tenis Simona Halep Melbourne Australian Open 2020
Data publicarii: Duminica 26 Ianuarie 2020, 12:33
Data actualizarii: Luni 27 Ianuarie 2020, 06:29

Aici live la secunda cu specialistul www.sport.ro in tenis, Marcu Czentye: parcursul Simonei Halep la AO 2020!

Simona Halep si Elise Mertens i-au rasplatit cu o sumedenie de puncte spectaculoase pe fanii tenisului care au ramas treji pentru a urmari partida de la Melbourne in tarziul noptii.

S-a jucat un tenis intens intre doua jucatoare similare, care n-au ezitat sa (se) atace ori de cate ori au avut ocazia taman intrucat, cunoscandu-si slabiciunile, au stiut care e deficienta de exploatat a oponentei.

• Simona Halep Melbourne Australian Open 2020

Simona a ratat trei mingi de set in primul, dar si-a pastrat inspiratia in finalul de set, facand break intr-un moment oportun, la 4-4. Halep a intrat mai apoi in ceea ce s-ar putea numi transa unei campioane, bifand cinci game-uri castigate consecutiv si lovind cu o incredere si o intensitate crescande de la game la game.

Doar ca de la 3-0 scorul a devenit 4-4, la fel ca in primul set, Elise Mertens reusind la randul ei sa varieze suficient jocul pentru a smulge din partea romancei cateva reactii nervoase.

Identic cu primul set, al doilea s-a incheiat cu doua game-uri adjudecate la rand de Simona Halep, care a stiut sa ia mingea repede, a avut un joc de picioare ireprosabil si s-a aparat dumnezeieste, nepregetand in acelasi timp in a ataca vulnerabilitatile belgiencei.

Notabil a fost numarul scazut de erori nefortate comise de Simona, 8; o borna care consemneaza nivelul ridicat de joc al romancei si, in fapt, cat de pregatita este pentru disputarea unei noi finale in Australia.

Halep a cautat constant sa reziste cat mai aproape de linia de fund si nu a refuzat nici macar o secunda efortul, disponibilitatea sa, dar si atitudinea focalizata pe victorie fiind factorii decisivi in obtinerea acestei calificari.

In sferturile de finala, Simona Halep va juca cu Anett Kontaveit (31 WTA).

LIVE TEXT Simona Halep vs. Elise Mertens, optimi Australian Open 2020

Statistici meci Halep vs. Mertens: asi 2-0, duble greseli 1-3, procentaj primul serviciu 68-66, procentaj puncte castigate pe prima serva 74-56, procentaj puncte castigate la fileu 38-79, lovituri direct castigatoare 21-36, erori nefortate 8-38, total puncte castigate 77-67, viteza medie primul serviciu km/h 154-164.

6-4! SIMONA HALEP ACCEDE IN SFERTURILE DE FINALA!!! Partida a durat o ora si 37 de minute.

5-4: Simona face break la a cincea minge in acest game, opreste seria buna a belgiencei si va servi pentru castigarea meciului la reluare.

4-4: Halep cedeaza cele doua break-uri.

4-3: Mertens isi tine serviciul si va ataca egalarea dupa pauza.

4-2: Simona face hold alb si pune din nou doua game-uri in fata pe tabela.

3-2: Un nou joc aproape perfect pentru belgianca. Mertens face hold la zero.

3-1: Elise revine in joc cu un break la 15.

3-0: Simona, intr-o intensitate mereu crescanda face al doilea break in acest set si va servi pentru 4-0 la reluarea jocului.

2-0: Artemon Apostu-Efremov e in picioare si aplauda: Simona se apara fara greseala si se desprinde la doua game-uri in fata.

1-0: SIMONA NU CEDEAZA! Rezista eroic si ataca in primul moment favorabil al punctelor. Halep are set si break avans.

Statistici primul set, Halep vs. Mertens: asi 1-0, duble greseli 1-2, procentaj primul serviciu 69-65, procentaj puncte castigate pe prima serva 68-57, procentaj puncte castigate la fileu 40-73, lovituri direct castigatoare 11-18, greseli nefortate 5-23, total puncte castigate 42-36, viteza medie primul serviciu km/h 152-167.

6-4! SIMONA CASTIGA PRIMUL SET dupa 50 de minute de la primul serviciu al meciului.

5-4: Simona ataca grozav si face al doilea break in acest set. Va servi pentru set dupa pauza.

4-4: Hold la treizeci pentru Simona, dupa un nou game foarte disputat.

3-4: Elise intra in teren mai mult, salveaza o minge de break, dar este surprinsa de replicile Simonei Halep. Halep face winner cu scurta la 40-40, insa rateaza oportunitatea unui game important in acest prim set.

3-3: Mertens obtine rebreak-ul la a doua sansa procurata.

3-2: Din ce in ce mai ofensiva, Mertens dicteaza punctele cu costul catorva greseli nefortate, dar intampina dificultati in fata abilitatilor incredibile de retur ale Simonei.

3-1: Halep confirma break-ul si contracareaza agresivitatea sporita a belgiencei.

2-1: Simona rateaza primele trei mingi de break ale meciului, dar e pragmatica la a patra sansa si va avea sansa de a servi pentru 3-1 dupa pauza. Mertens grabeste inutil punctele din dorinta de a nu ii oferi ritm Simonei si acumuleaza zece greseli nefortate in doar 3 game-uri.

1-1: Game pe propria serva fulgerator pentru Simona, care egaleaza la unu fara sa piarda niciun punct.

0-1: Prim punct spectaculos in acest meci, cu Mertens surprinzand-o pe Halep printr-o scurta bine plasata. Hold la 15 pentru belgianca.

Setul 1 va incepe cu Elise Mertens la serviciu. Simona Halep a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca.

Dupa o prima saptamana excelenta la Melbourne in care n-a cedat nici macar un set, Simona Halep intra increzatoare in saptamana finala a concursului cu speranta de a-si intrece performanta atinsa anul trecut, anume faza optimilor de finala.

In fata ii sta o jucatoare mai tanara, dar suficient de experimentata pentru a-i pune probleme, numarul 17 WTA, Elise Mertens. Au jucat de trei ori pana acum, de doua ori impunandu-se Simona, dar belgianca si-a adjudecat victoria in unicul meci disputat pe hard. Halep vs. Mertens este primul meci programat pe Arena Rod Laver in a opta zi de concurs, iar jucatoarele vor iesi pe teren luni, 27 ianuarie la ora 02:00, ora Romaniei.

"Am jucat de cateva ori cu Elise Mertens, la Roland Garros, la Madrid, la Doha... am jucat suficient de mult impotriva ei pentru a-mi da seama de modul in care joaca si de ceea ce trebuie sa fac impotriva ei. Nu m-am gandit inca la optimea de finala, dar voi fi pregatita pentru meci si va trebui sa lupt. Chiar daca va juca grozav, eu voi fi acolo, gata de joc. Ea nu se da batuta niciodata, are un joc bun, joaca rapid de pe linia de fund", a prefatat Simona meciul din optimi cu Mertens.

"Nu va fi deloc usor, dar nu am nimic de pierdut! Halep este o jucatoare care returneaza enorm de multe mingi. Este o jucatoare remarcabila, cu o experienta bogata. De asemenea, este o jucatoare care se mobilizeaza la turneele de Grand Slam. Va trebui sa joc la nivelul maxim impotriva ei. Va trebui sa am un serviciu foarte bun si sa incerc sa conduc jocul, sa caut eu sa fac puncte. Am invins-o la Doha, dar a trecut aproape un an de atunci. Sunt in forma, si fizic si mental. Sper sa merg mai departe", a spus Mertens despre meciul cu Halep.

Rezultatele Simonei Halep si Elisei Mertens la Australian Open 2020

Simona Halep:

Tur 1 : 7-6, 6-1 cu Jennifer Brady (49 WTA)

Tur 2: 6-2, 6-4 cu Harriet Dart (173 WTA)

Tur 3: 6-1, 6-4 cu Yulia Putintseva (38 WTA)

Elise Mertens:

Tur 1: 6-2, 6-0 cu Danka Kovinic (86 WTA)

Tur 2: 6-3, 6-0 cu Heather Watson (75 WTA)

Tur 3: 6-1, 6-7, 6-0 cu Catherine Bellis (600 WTA)

Simona Halep vs. Elise Mertens (2-1 H2H)

Va fi a patra intalnire directa intre Simona si Elise. Halep a fost invinsa de Mertens in cea mai recenta confruntare directa, Doha 2019, scor 6-3, 4-6, 3-6, acesta fiind de altfel singurul duel consumat pe o suprafata rapida, asemanatoare celei de la Melbourne.

Primele doua episoade intre Simona Halep si Elise Mertens s-au derulat in 2018 pe zgura de la Madrid si Paris, romanca impunandu-se de fiecare data cu lejeritate in minimum de seturi, scor 6-0, 6-3, respectiv 6-2, 6-1.

Profilul oponentei Simonei Halep: Elise Mertens (Belgia)

Nascuta in Leuven, Elise Mertens, 24 de ani este o jucatoare de mana dreapta care loveste backhand-ul cu doua maini. Ocupa locul 17 in clasamentul WTA, iar cea mai inalta pozitie pe carea fost vreodata e 12, in noiembrie 2018.

A castigat peste 6 milioane de dolari din tenisul profesionist si 5 titluri WTA in proba de simplu, la Hobart in 2017 si 2018, la Lugano si Rabat in acelasi an si la Doha in 2019. In proba de dublu, are 9 titluri WTA castigate, printre care US Open-ul, Miami si Indian Wells in 2019, alaturi de Aryna Sabalenka.

Rezultatele Elisei Mertens la Australian Open

2019: doua victorii pe tabloul principal, infrangere in turul 3 cu Madison Keys

2018: cinci victorii pe tabloul principal, infrangere in semifinale cu Caroline Wozniacki, viitoarea campioana

In 2018, Elise Mertens le-a invins la Melbourne pe Kuzmova, Gavrilova, Cornet, Martic si Svitolina fara sa piarda niciun set. Turul 4 in 2020 reprezinta a doua oara cand Mertens ajunge in saptamana a doua de concurs la Melbourne in cele trei participari bifate pana acum. Australian Open ramane pentru Elise Mertens grand slam-ul unde a facut cel mai bun rezultat in proba de simplu: faza semifinalelor.

2010: infrangere in primul tur al calificarilor

Meteorologii anunta sanse minime de precipitatii la Melbourne in dimineata zilei de luni, urmand ca temperatura sa ajunga la aproximativ 18 grade celsius la ora 11:00, ora locala.

La pariuri, Simona Halep este favorita, avand o cota de 1.60 pentru a se califica in sferturi. De partea opusa, Elise Mertens este cotata cu 2.45 la victorie.