În paralel cu meciul echipei lui Andrei Rațiu s-a disputat și partida dintre Deportivo Alaves și Osasuna, scor 1-1.

Rațiu i-ar fi reproșat o decizie din teren lui Pedro Diaz

În cazul în care Osasuna ar fi obținut victoria, formația din Vallecas ar fi ratat calificarea. Primul meci încheiat a fost cel al lui Rayo, iar tensiunea a atins cote maxime în așteptarea deznodământul celeilalte partide.

În acel minut s-a petrecut și o fază pe care spaniolii de la Marca au cosiderat-o a fi ”inexplicabilă”: Fără a avea un motiv clar, Andrei Rațiu și-a lovit cu capul în figură un coechipier, pe Pedro Diaz, care a vrut să sară la bătaie cu fundașul român. În cele din urmă, conflictul s-a stins după ce Rayo Vallecano a fost sigură de calificarea în Conference League, iar fanii au invadat terenul.

Presa iberică a dezvăluit acum și ce ar fi dus la conflictul dintre cei doi.

Andrei Rațiu, fundașul lateral al lui Rayo Vallecano, s-a îndreptat direct spre Pedro Díaz la finalul meciului. În ultimele minute ale partidei, jucătorul originar din Asturias a încheiat o acțiune cu un șut care nu a avut efectul așteptat, în loc să îi paseze fundașului român care apăruse la finalizare.

O decizie pe care Rațiu i-a reproșat-o tânărului crescut la academia lui Sporting Gijón. A făcut-o printr-un cap în figură. Pedro Díaz a încercat să riposteze în fața atacului colegului său, dar a fost oprit de ceilalți jucători aflați în zonă. După incident, Rațiu a părăsit rapid locul”, a scris killerasturias.com.