Victorie GROZAVA a generatiei care ne promite Mondialul: Elvetia 0-1 Romania! Vezi fazele meciului! Avem sanse pentru Brazilia 2014?

Nationala
Data publicarii: Miercuri 30 Mai 2012, 23:09
Data actualizarii: Joi 31 Mai 2012, 00:23

Romania a invins Elvetia la ea acasa, prin golul marcat de debutantul Gicu Grozav. Pentru nationala noastra urmeaza amicalul cu Austria, marti, pe 5 iunie.
►Piturca: "Victoria asta ne da sperante pentru preliminarii! Grozav este tipul de jucator pe care eu il caut"

ELVETIA: Sommer - Lichtsteiner, Senderos, Djourou, Zigler - Inler, Xhaka - Barnetta, Mehmedi, Stocker - Derdiyok
Rezerve: Benaglio - Wolfi, Von Bergen, Affolter, Fernandes, Winter, Emeghara, Morganella, Wiss

ROMANIA: Lobont - Papp, Chiriches, Gaman, Rat - Bourceanu, Florescu - Torje, Grozav, Tanase - Daniel Niculae
Rezerve: Tatarusanu, Rapa, Chipciu, Lazar, Curelea, Latovlevici, Goian, Grigore, Alexe, Maxim, Gardos, Lung

"O victorie dadatoare de sperante, o victorie importanta. Utila pentru moralul acestor jucatori. Imi da incredere pentru preliminarii. Grozav nu e descoperirea mea, eu doar l-am adus la echipa nationala. A aratat ca este tipul de jucator pe care eu il caut prin atitudinea si modul in care a intrat in joc, deoarece nu este usor sa evoluezi asa la debut si sa marchezi impotriva Elvetiei." - Victor Piturca.

FAZELE MECIULUI

FINAL

Min 90+2: Lobont are o interventie excelenta in fata lui Djourou

Min 89: Tanase patrunde in careu, dar este blocat in momentul sutului de Senderos.

Min 84: «» Intra Goian, iese Gamann

Min 81: «» Maxim i-a luat locul lui Torje

Min 79: ... Galben pentru Chiriches dupa un fault in preajma careului nostru. Lovitura libera care se anunta extrem de periculoasa la poarta lui Lobont.

Adriano: Scoateti-l, ba, pe Tanase... ca strica toate fazele de atac ce trec pe la el!

Min 72: Winter reia spectaculos din foarfeca, mingea trece pe langa poarta lui Lobont. Oricum, se ridicase fanionul pentru ofsaid.

Min 66: Rat se ciocneste de un adversar intr-un duel aerian si cade foarte urat, lovindu-se cu capul de pamant. Fundasul nostru primeste ingrijri medicale si se ridica dupa doua minute de pe gazon.

Min 63: «» Hitzfeld face doua schimbari - Winter si Emeghara ii inlocuiesc pe Mehmedi si Stocker. Innocent Emeghara este atacantul care l-a facut mare pe Tatarusanu in urma cu doua sezoane de Europa League, in meciul dintre Grasshoppers si Steaua. Emeghara a ratat enorm in acel meci.

Min 59: Alexe primeste la marginea careului, dar intarzie sutul si este deposedat.

Min 56: GOOOOL! Torje centreaza perfect in careu, Grozav pune capul si inscrie de la 11 metri! E 1-0 pentru Romania!

Min 54: «» Dubla schimbare la noi - ies Bourceanu si Florescu, intra Lazar si Grigore

Min 51: «» Iese Daniel Niculae, intra Alexe

Min 49: Daniel Niculae schiopateaza, Piturca il cheama de la incalzire pe Alexe

Min 48: Inler suteaza pe jos de la 20 de metri, Lobont e pe faza, dar lasa mingea sa iasa in afara

Min 46: Incepem tare si aceasta repriza - Daniel Niculae patrunde in careu, dar este blocat in momentul sutului

Min 46: In mod surprizator, Piturca nu a facut nicio schimbare la pauza.

PAUZA | O prima repriza inceputa bine de romani, dar dominata de elvetieni. Grozav a avut sansa sa deschida scorul in primul minut de joc, la meciul de debut in tricoul nationalei, insa sutul sau nu a prins spatiul portii. Dupa 10 minute furtunoase ale Romaniei, Elvetia a preluat controlul jocului si a avut o posesie mai buna pana la pauza. Lobont a iesit aiurea la majoritatea centrarilor, Tanase si Torje, stersi.

Alexluci: Cei mai slabi jucatori pe care i-a avut nationala Romaniei pana acum. Varza Lobont, Varza Torje, Varza Daniel Niculae, Varza Razvan Rat, restu au jucat mai bine; s-au vazut doar Florescu, Tanase si Chiriches.. atat!

Min 44: Lobont iese pe sub minge la o centrare a lui Xhaka. Salveaza Papp.

Min 42: Barnetta, omul cu centrarile, bate inca o lovitura de colt, Lobont boxeaza.

Min 39: Vine centrarea, Lobont ezita sa iasa, Derdiyok reia cu capul din 8 metri, mingea se scurge milimetric pe langa poarta noastra.

Min 38: Rat intervine bine din fata lui Mehmedi. Corner pentru elvetieni. Alerta maxima pentru Lobont, care a iesit gresit pana acum la doua centrari.

Min 33: Florescu a incercat sa trimita o centrarea de pe stanga. Nu i-a iesit, Elvetia pleaca pe contraatac.

Min 30: Hai ca stam bine, putem chiar sa zicem ca suntem mai tari ca nemtii :) Sambata, Germania era condusa cu 2-0 dupa prima jumatate de ora.

Min 29: Tanase incearca o pasa lunga pentru Niculae, Djourou respinge slab; mingea ajunge la Torje care suteaza fara preluare... pe langa poarta

Min 26: E clar, orice iesire a lui Lobont la centrari se transforma in ocazie imense pentru elvetieni. Senderos trimite un lob de la 16 metri, poarta este goala, dar mingea trece putin pe langa.

Min 23: Daniel Niculae scapa singur spre poarta, dar se semnalizeaza ofsaid. Reluare... n-a fost ofsaid!!

Min 19: Lobont iese aiurea la un corner si este pericol mare la poarta noastra. Barnetta a centrat - acelasi mijlocas care a pasat decisiv la 3 din cele 5 goluri ale Elvetiei in meciul de sambata cu Germania.

Min 17: "Pe ei, pe ei, pe mama lor" :)) Clasic, dar neinspirat de data asta. Nu-s prea frumoase elvetiencele, nu? :)

Min 15: Torje urca in viteza pe partea dreapta, centreaza in fata portii, Senderos greseste, insa Grozav nu poate profita de eroarea fundasului elvetian. Mingea se scurge in aut.

Min 14: Romania arata bine in teren... joaca in galben :)) Macar din punctul asta de vedere, aratam ca o echipa de Mondiale :)

Min 11: Cei 1000 de romani din tribune isi fac auzita prezenta. Bine, unul dintre ei si-a facut si vazuta prezenta :). Oricum, se aude frumos "Roooomania, Rooooomania"

Min 9: Prima actiune dusa la capat de elvetieni - Barnetta primeste in centru si suteaza periculos de la marginea careului, mingea trece putin peste poarta lui Lobont

ra: Lobont, Gaman, Bourceanu si Florescu nu au ce cauta in primul 11... vad ca Piturca a uitat de Sapunaru, Mutu, Marica, Deac, Sanmartean, Muresan, Radu Stefan, etc...

Min 8: Am inceput meciul tare, dar elvetienii si-au adus aminte ca sunt favoriti. Hitzfeld a si declarat inainte de meci ca nu concepe un alt rezultat in afara victoriei echipei sale.

Min 5: Meciul este oprit pentru ca un suporter roman a patruns pe teren. Acesta este imbracat intr-un tricou pe care scrie "Justice for Craiova". Elvetienii din tribune nu inteleg mare lucru si tot stadionul il huiduie pe roman. Meciul este reluat dupa un minut.

Min 3: Inca o actiune periculoasa a noastra - Bourceanu suteaza din interiorul careului, mingea este respinsa de Sommer

Min 1: Romania se arunca in atac inca din primul minut - Grozav rateaza o ocazie uriasa - sutul sau din 8 metri nu prinde spatiul portii.

Sursa foto: Mediafax