Emiliano Martinez a doborât un record împotriva Paraguayului și a intrat în istoria naționalei Argentinei!

emiliano Martinez Argentina - Paraguay Nationala
Data publicarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 11:11
Data actualizarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 11:11

Argentina - Paraguay s-a încheiat 1-0.

Cele două echipe naționale s-au înfruntat în a treia etapă a preliminariilor pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2026. Golul lui Otamendi din minutul trei a decis soarta partidei.

Portarul lui Aston Villa, Emiliano Martinez, care a făcut furori la Campionatul Mondial din Qatar, ediția 2022, a doborât un record în echipamentul naționalei Albiceleste.

Goalkeeperul a ajuns la 622 minute în care nu a încasat gol și a doborât recordul anterior deținut de German Burgos, care blocase cu succes poarta Argentinei pentru 606 minute.

Ultima oară când Emiliano Martinez a încasat gol a fost în finala CM2022 (3-3, 4-2 d.l.d.), când Kylian Mbappe marcase golul egalizator în minutul 118 al partidei.

De atunci, naționala Albiceleste a avut doar victorii pe linie și a obținut doar clean sheet-uri: Panama (2-0), Curacao (7-0), Australia (2-0), Indonezia (2-0), Ecuador (1-0), Bolivia (3-0), Paraguay (1-0).

În urma rezultatelor din etapa a treia a preliminariilor, Argentina este lider, cu nouă puncte, urmată de Brazilia (șapte puncte) și de Columbia (cinci puncte).

Messi, în centrul unui scandal în Argentina! A fost scuipat în timpul jocului de un fost coleg de la Barcelona + reacția starului

După un duel mai dur între starul argentinian și Antonio Sanabria, paraguayanul a fost surprins de camerele video scuipând în direcția adversarului său, care se afla cu spatele.

La finalul partidei, Lionel Messi a fost întrebat despre incidentul de pe teren, având o reacție neașteptată, deși cei doi jucători au fost colegi la FC Barcelona.

"Mi-au spus colegii în vestiar că m-a scuipat. Adevărul e că nici nu știu cine e acel băiat. Prefer să nu vorbesc despre asta, altfel va vorbi peste tot de asta și lumea îl va cunoaște", a fost răspunsul jucătorului lui Inter Miami.