Diego Simeone, declarație enigmatică în cazul lui Griezmann: „30 de minute joacă foarte bine! În celelalte 60 nu știm..”

Diego Simeone Antoine Griezmann Atletico Madrid Liga Campionilor Griezmann și Simeone
Data publicarii: Joi 08 Septembrie 2022, 18:38
Data actualizarii: Joi 08 Septembrie 2022, 18:38

Diego Simeone a justificat de ce Antoine Griezmann intră doar în ultimele 30 de minute, în ciuda formei sale excelente.

Atletico Madrid a debutat cu o victorie în noul sezon din UEFA Champions League. Elevii lui Diego Simeone (52 ani) au avut parte de un meci nebun pe Wanda Metropolitano. În minutul 90+1, Hermoso făcea 1-0, ca peste 5 minute Uribe să restabilează egalitatea după o lovitură de la 11 metri.

Golul victoriei a fost marcat de Antoine Griezmann, în minutul 90+11. A fost al cincilea meci consecutiv pentru francez în care este introdus după minutul 60, reușind să marcheze de 3 ori.

Motivul pentru care Griezmann nu este titular este din cauza clauzei impuse de FC Barcelona. Când l-au cedat la Atletico vara trecută, în schimbul a 10 milioane de euro, catalanii au stabilit că dacă atacantul bifează mai mult de 30 de minute în 50% din jocuri acest sezon, madrilenii sunt obligați să-l cumpere pentru 40 de milioane de euro.

Însă Diego Simeone a fentat acest aspect la conferința de presă de la finalul partidei cu FC Porto și a precizat că, deocamdată, Griezmann este eficient în ultimele 30 de minute.

„Suntem împreună de mulți ani, există afecțiune, dar dincolo de asta există o realitate, cifrele. Ultimul său sezon a fost neregulat, dar sperăm să fie puternic mental. În aceste momente livrează. Așa cum îl folosim demonstrează prin calitatea minutelor.

Vedem realitatea, și este că 30 de minute joacă foarte bine. În celelalte 60 nu știm... Mă uit la aceste realități”, a declarat Diego Simeone, după victoria cu FC Porto, 2-1.

Pe de altă parte, campionul mondial a dezvăluit că și-ar dori să bifeze mai multe minute, nu să intre de fiecare dată în minutul 60, dar acest lucru nu depinde doar de el.

„Este clar că mi-ar plăcea să joc mai mult, dar trebuie să fac maximum în minutele care mi se acordă. Sunt aici să-mi fac treaba. După aceea, singurul lucru pe care îl pot face este să fiu ca astă-seară, să încerc să fac diferența și apoi o să vedem”, a precizat Antoine Griezmann la finalul jocului.