Super Mario da lovitura cu un minut inainte de final: Bayern 2-1 Real! Prima finalista se decide pe Bernabeu!

Real Madrid Bayern Munchen Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 17 Aprilie 2012, 23:45
Data actualizarii: Miercuri 18 Aprilie 2012, 00:08

Echipa lui Mourinho a fost foarte aproape sa plece cu un egal de vis de pe Allianz Arena. Mario Gomez a dat lovitura in minutul 89 si nemtii au prima sansa de calificare in finala de la Munchen. Dam GRATIS doua bilete pe zi la finala Europa League aici

BAYERN (4-4-2): Neuer - Lahm (C), Boateng, Badstuber, Alaba - Robben, Luiz Gustavo, Schweinsteiger, Ribery - Kroos, Gomez
Rezerve: Butt, Rafinha, Contento, Pranjic, Tymoshchuk, Olic, Muller
Antrenor: Jupp Heynckes

Real Madrid (4-2-3-1): Casillas - Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria, Ozil, Ronaldo - Benzema
Rezerve: Adan, Marcelo, Raul Albiol, Varane, Kaka, Granero, Higuain
Antrenor: Jose Mourinho

Arbitru central: Howard Webb

FAZELE MECIULUI

FINAL

'90+1: ... Marcelo intra criminal la Muller si vede cartonasul galben. Suporterii din tribune protesteaza si ii cer lui Webb sa il elimine pe Marcelo.

'89: GOL Bayern Munchen! Lahm centreaza perfect de pe partea dreapta, Mario Gomez il invinge pe Casillas din 6 metri

'87: Bayern cere din nou penalty la contactul dintre Sergio Ramos si Mario Gomez.

'86: Gomez reia cu capul din 10 metri, dar Casillas retine fara probleme.

m: Asta e stilul lui Mourinho... desi sunt fan Real, ma irita putin acest tip de joc; stiu ca e practic si am incredere mare in MOU dar nu e estetic. E un rezultat foarte bun pentru Real 1-1 in deplasare, dar nu e ok sa cedezi deliberat teren, e riscant.

'84: «» Higuain ii ia locul lui Benzema

'82: Ribery cere hent la preluare lui Pepe in propriul careu; reluarile arata ca Pepe a jucat mingea cu pieptul.

'79: «» Intra Granero, iese Di Maria

'77: Jucatorii lui Bayern domina acest final de meci. Jucatorii Realului se apara exact si asteapta greseala adversarului. 1-1 pe Allianz Arena este un scor care o face pe Real favorita la calificarea in finala.

'75: ... Ramos vede galbenul pentru o intrare tare asupra lui Thomas Muller

'70: Ocazie mare pentru Bayern. Ramos respinge gresit din postura de ultim aparator, mingea ajunge la Gomez, care trimite peste poarta din 7 metri.

'68: «» Iese Ozil, intra Marcelo

'62: Mario Gomez scapa singur spre poarta lui Casillas, dar este incomodat de Pepe in momentul sutului. Gomez se resimte dupa duelul cu fundasul Realului.

'61: «» Iese Schweinsteiger, intra Thomas Muller

'53: GOL Real Madrid! Contraatac al Realului - Ronaldo ramane singur cu Neuer, dar nu reuseste sa il invinga din 8 metri; faza continua, mingea ajunge din nou la Ronaldo, care paseaza in fata portii, de unde Ozil inscrie fara probleme.

'52: Robben suteaza putin peste poarta din marginea careului. Bayern ramane sus si in aceasta repriza.

'50: Benzema primeste in partea stanga, insa continuarea este dezamagitoare - centrarea sa ajunge in bratele lui Neuer

'46: A inceput repriza a doua. Nicio inlocuire in cele doua echipe

PAUZA | Bayern Munchen 1 Real Madrid 0 | O prima repriza echilibrata pe Allianz Arena. Real Madrid a inceput mai bine, insa Bayern a profitat de prima actiune ofensiva si a deschis scorul in minutul 17, prin Ribery. La acea faza, fundasii Realului au cerut hent la devierea lui Badstuber pentru Ribery. Nemtii au ramas in atac si dupa marcarea golului. Principalele actiuni au fost dezvoltate pe partea dreapta, acolo unde se afla Robben. Cristiano Ronaldo si-a incercat in mai multe randuri sutul de la distanta, fara succes insa.

Jurnalistii de la Marca spun ca nu a fost ofsaid la golul lui Ribery, pentru ca Luis Gustavo nu a influentat faza.

Captura foto: Marca

'45: Kroos executa lovitura libera, mingea este blocata de zid.

'44: Gomez este faultat la 18 metri; lovitura libera extrem de periculoasa pentru Bayern.

'41: Mourinho a iesit la marginea terenului pentru a contesta o decizie a centralului Howard Webb. Portughezul a fost calmat de arbitrul de rezerva.

'39: Kroos trimite o pasa foarte buna pentru Mario Gomez, care suteaza periculos de la 16 metri; Casillas deviaza in corner.

'35: ... Robben intra cu talpa sus la Coentrao si primeste cartonasul galben

'31: ... Badstuber vede galbenul pentru un fault asupra lui Di Maria. Lovitura libera dintr-o pozitie favorabila lui Cristiano Ronaldo.

Min 29: Cristiano Ronaldo isi incearca din nou sutul din afara careului, din nou peste poarta.

Min 26: Schweinsteiger suteaza periculos din marginea careului, putin pe langa poarta. Nemtii au ramas in atac dupa inscrierea golului, presiunea asupra careului lui Casillas este foarte mare. Principalele actiuni ale lui Bayern se dezvolta pe partea dreapta, acolo unde este Robben.

Min 19: Ronaldo executa o lovitura libera de la 25 de metri, mingea trece peste poarta.

Min 17: GOL Bayern Munchen! Ribery deschide scorul cu un sut din 10 metri, in urma unei lovituri de colt. Fundasii Realului au cerut hent la devierea lui Badstuber pentru Ribery.

Min 11: Ribery cade usor in careu dupa un duel cu Sergio Ramos si cere penalty, insa centralul Howard Webb lasa jocul sa continue.

Min 6: Real incepe tare, Benzema are prima ocazie de gol, insa sutul sau de la marginea careului a fost respins de Neuer.

Min 1: A inceput partida de pe Allianz Arena. Sunt 4000 de suporteri madrileni in tribune.

Cu cateva minute inainte de inceperea partidei, mai multi jucatori ai Realului au constatat cu surprindere ca le lipsesc ghetele din vestiar. Jurnalistii de la Marca scriu ca si Cristiano Ronaldo a fost printre cei pradati de hoti. DETALII AICI

"Bayern Munchen este o adevarata institutie! Au tot ce le trebuie ca sa fie un club urias, care sa se califice in finala Ligii Campionilor. Dar in dubla asta putem sa scriem si noi istorie" - Jose Mourinho.

"Faptul ca finala Ligii Campionilor se joaca in acest sezon la Munchen este o motivatie in plus pentru noi. Jucatorii mei sunt foarte increzatori si foarte motivati" - Jupp Heynckes

Sursa foto: Getty, uefa.com