Start lansat pentru echipa de tenis de masă, 3-0 cu Egipt! Când va avea loc partida din sferturi cu Hong Kong

tenis de masa JO 2020 Bernadette Szocs Daniela Dodean Eliza Samara Jocurile Olimpice
Data publicarii: Duminica 01 August 2021, 08:59
Data actualizarii: Duminica 01 August 2021, 09:10

Jocurile Olimpice de la Tokyo / Tenis de Masă

Reprezentativa feminină a României s-a calificat duminică dimineața în sferturile turneului olimpic de tenis de masă pe echipe

Elevele lui Viorel Filimon au învins naționala Egiptului, scor 3-0, la arena Tokyo Metropolitan Gymnasium, și vor juca pe 2 august (ora 8:30) pentru accederea în careul de ași cu Hong Kong, care a trecut de Brazilia, scor 3-1.

În prima înfruntare, cuplul Elizabeta Samara/Daniela Dodean Monteiro a trecut de Yousra Helmy/Farah Abdelaziz, scor 3-0 (11-8, 13-11, 11-6).

Ce spune președintele FRTM

A urmat la masa de joc Bernadette Szocs, care a reușit o victorie muncită. Bernie a învins-o pe Dina Meshref, scor 3-2, după ce pierduse primele două seturi (10-12, 9-11, 11-6, 11-7, 11-7).

Eliza Samara a adus punctul calificării după ce a câștigat disputa cu Farah Abdelaziz, scor 3-1 (11-4, 9-11, 11-9, 11-8).

"A fost un meci de încălzire, preludiul, poate, al celui mai important moment olimpic al echipei noastre, sfertul cu Hong Kong", a declarat președintele FRTM, Cristi Romanescu.

La turneul olimpic de tenis de masă, calificarea în semifinale nu e echivalentul obținerii medaliei de bronz, se joacă și finala mică.

România a strâns până acum patru medalii (1-3-0) la Tokyo.