Valentin Mihăilă a debutat la Atalanta în eșecul contra lui Cagliari! Românul, folosit într-o poziție inedită

valentin mihaila Atalanta Cagliari Serie A Italia
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 15:29
Data actualizarii: Duminica 06 Februarie 2022, 15:32

Primele minute pentru Mihăilă la ocupanta locului 4 din Serie A.

Atalanta, cu Valentin Mihăilă introdus pe final, a pierdut pe teren propriu contra lui Cagliari, la care Răzvan Marin a fost integralist, scor 1-2, în runda cu numărul 24 din Serie A.

Valentin Mihăilă a debutat la Atalanta!

După o primă repriză fără goluri, Cagliari a produs surpriza și a deschis scorul în minutul 50, prin Pereiro. Două minute mai târziu, Atalanta a rămas în inferioritate numerică, portarul Musso văzând direct cartonașul roșu pentru un fault la marginea careului.

Gasperini i-a aruncat în luptă pe Zapata și Boga, iar Atalanta a restabilit egalitatea în minutul 64, prin Palomino. Bucuria formației din Bergamo a durat doar patru minute, Pereiro aducând-o din nou în avantaj pe Cagliari.

Valentin Mihăilă a început din postura de rezervă, iar Gian Piero Gasperini a decis să îl introducă în minutul 72, când echipa sa era condusă cu 2-1 și evolua în inferioritate numerică.

Mihăilă i-a luat locul lui Duvan Zapata, care fusese introdus cu doar un sfert de oră înainte. Atacantul columbian a acuzat probleme medicale și a cerut să fie schimbat.

Mihăilă a arătat multă determinare, însă nu a fost folosit în bandă, poziția sa de bază, ci în zona centrală a atacului, unde nu le-a putut face față masivilor stoperi ai lui Cagliari.

Atalanta nu a mai avut ocazii notabile pe finalul jocului, iar noua echipă a lui Valentin Mihăilă a înregistrat al patrulea eșec din acest sezon. Formația lui Gian Piero Gasperini rămâne cu 43 de puncte și va coborî pe locul 5 dacă Juventus învinge Verona.

De partea cealaltă, Cagliari, echipa lui Răzvan Marin, a ieșit din zona retrogradabilă și a urcat pe locul 16, cu 20 de puncte.