Out de la Europene: Romania 27-28 Muntenegru, in preliminarii!

Data publicarii: Sambata 13 Iunie 2009, 17:37
Data actualizarii: Sambata 13 Iunie 2009, 18:46

Nationala de handbal masculin a Romaniei a fost invinsa, sambata, la Bucuresti, de reprezentativa similara a Muntenegrului, cu scorul de 28-27 (12-10), intr-un meci contand pentru grupa I de calificare la turneul final al CE din 2010.

Omer: "Am fost obositi dupa meciul cu Suedia!"

Ancorati inca in meciul bun reusit in Suedia (26-26), tricolorii au inceput partida cu Muntenegru cam relaxati, astfel ca in primele minute s-au vazut condusi (0-2).

Romania a revenit rapid pe tabela, 3-2 (min. 8), dar ritmul jocului a fost unul scazut, cu greseli de ambele parti, mai ales in faza ofensiva (3-4 min. 15). Csepreghi a adus pentru prima data tricolorii in avantaj, 5-4, dupa care au urmat momente cel putin confuze, ambele echipe pierzand atacurile pe banda rulanta (7-7, min. 22). Spre pauza, oaspetii au revenit la conducere, 9-12 (min. 29), pentru ca scorul pauzei sa le fie tot lor favorabil, 10-12.

Lucrurile s-au complicat pentru jucatorii lui Aihan Omer in debutul reprizei secunde, 11-15, pe fondul unor ratari copilaresti, nepermise la acest nivel. Csepreghi a tinut Romania in “meci”, desi diferenta nu a scazut (14-18, min. 33), muntenegrii ripostand precis prin Kapisoda si Markovici.

Treptat, handbalistii romani au recuperat handicapul, 18-20, dar miza meciului si-a pus amprenta din nou asupra jocului inregistrandu-se ratari dupa ratari pe contraatac. Mai mult, spiritele s-au incins si la adresa arbitrajului norvegienilor Hansen si Pettersen, care ar fi fost ultimii ce meritau apostrofari, conducand mult peste nivelul partidei. Cu sapte minute inainte de final, Muntenegru avea avantaj minim, 24-23, Romania fortand egalarea pe final.

La scorul 24-26 (min. 57), Irimescu a ratat o aruncare de la 7 metri, iar zarurile pareau deja aruncate, dar tricolorii au avut o revenire excelenta cu 40 de secunde inainte de final, egaland prin Ciubotariu, 27-27. Irimescu a sutat insa in portar la ultimul atac, iar muntenegrenii au marcat pentru 28-27

Romania a ratat si o sansa mare de a urca pe locul secund in grupa I, dar cel mai important, a ratat sansa de a mai spera la calificarea la turneul final al CE din 2010.

Marcatorii Romaniei au fost Irimescu 8 goluri, Csepreghi 6, Fenici 3, Ghionea 2, Ciubotariu 2, Mihalcea 2, Piriianu 2, Rohozneanu 1, Sania 1.

Din tabara muntenegreana s-a remarcat Kapisoda, autor a 7 goluri.
In meciul tur, din Muntenegru, Romania a fost invinsa, cu 35-33.

Celelalte partide ramase de jucat pentru Romania sunt cu Turcia, la Resita (17 iunie) si cu Polonia, in deplasare (20 iunie).

Tot sambata, in derbiul grupei I, Polonia a remizat cu Suedia, scor 32-32 (13-15).

Nationala masculina a disputat pana acum sase partide in grupa I, obtinand doua victorii, un egal si doua infrangeri, iar cu 6 puncte ocupa locul patru dupa liderul Suedia (7 jocuri, 12 puncte), Muntenegru (7 jocuri, 8 puncte) si Polonia (6 jocuri, 7 puncte).

La turneul final al CE din 2010 sunt calificate direct Austria (tara gazda) si Danemarca (detinatoarea titlului european), carora li se vor adauga celelalte 14 echipe nationale, provenite din cele sapte grupe de calificare.