The Guardian l-a ales pe cel mai bun fotbalist al anului 2021! Cine a câștigat duelul Lewandowski - Messi

The Guardian cel mai bun fotbalist 2021 Lionel Messi Robert Lewandowski Fotbal extern
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 25 Decembrie 2021, 10:14
Data actualizarii: Sambata 25 Decembrie 2021, 10:17

Lupta pentru trofeul de cel mai bun fotbalist al anului 2021 s-a dat și în The Guardian între Lionel Messi și Robert Lewandowski!

The Guardian și-a numit câștigătorul pentru fotbalistul anului care urmează să se încheie, în urma a 8 760 de voturi, exprimate de 219 jurați, iar printre ei s-au aflat și 24 foști fotbaliști, printre care și Javier Zanetti. Aceștia au primit o listă cu 300 de jucători de pe fiecare continent și au fost nevoiți să aleagă 40.

Cei 40 de fotbaliști aleși primeau note în funcție de ordinea în clasamentul juratului, astfel că cel pus pe prima poziție a primit 40 de puncte, iar cel de pe a doua, cu unul mai puțin. Ulterior, cea mai mare notă acordată unui jucător era tăiată, iar pentru a prinde lista finală, un fotbalist trebuia să fie votat de cel puțin cinci jurați.

Robert Lewandowski, ales drept cel mai bun în al doilea an consecutiv

Astfel, în urma voturilor exprimate, pe primul loc în clasament a ieșit Robert Lewandowski, pentru al doilea an consecutiv, urmat de 'rivalul' Lionel Messi, cu care s-a luptat și pentru Balonul de Aur. Mult râvnitul trofeu a fost câștigat de argentinian, fiind obiectul controverselor.

Spre deosebire de Balonul de Aur, acolo unde Jorginho s-a clasat pe poziția a treia, în topul The Guardian, podiumul a fost completat de Mohamed Salah, iar jucătorul lui Chelsea s-a aflat pe a cincea poziție. Cristiano Ronaldo s-a clasat pe locul 8 în alegerea juraților din The Guardian.