Fotbalul „tipărește“ bani. Iată o metaforă care chiar reflectă realitatea. Cifrele demonstrează acest lucru.

S-a ajuns aici, pentru că, mai întâi, televiziunile au „sărit în ring“ și, în goana lor după rating și audiență – garantate de evenimentele sportive de mare anvergură -, au început să plătească sume tot mai mari în schimbul drepturilor de transmisie. La aceste venituri, colosale, s-au adăugat apoi cele din vânzarea biletelor – sunt tot mai scumpe – și din contractele de publicitate.

Așadar, jucătorii de fotbal produc sume uriașe și, firește, sunt răsplătiți pe măsura veniturilor pe care le generează. 

Acum, ultimul trend global, al măririi numărului de echipe din diferite competiții, a contribuit și el la forța financiară tot mai mare a fotbalului. Champions League, Europa League, Conference League, Mondialul Cluburilor și Cupa Mondială au trecut la niște formate-mamut. Și rezultatul e simplu: mai multe meciuri, mai mulți bani!

Real Madrid și Barcelona domină Top 5 al salariilor

În La Liga, unul dintre cele mai puternice campionate din lume, salariile jucătorilor de top au luat-o razna demult!

Presa spaniolă tocmai a publicat topul celor mai bine plătiți fotbaliști din La Liga, iar Top 5 e dominat de vedetele celor de la Real Madrid și Barcelona. Explicația e simplă: pe lângă faptul că au cei mai mulți suporteri și cele mai bune rezultate, sportive și financiare, Real și Barca încasează și sumele cele mai mari din drepturile TV.

Ce reiese de aici? Posibilitatea ca cele două rivale să ofere niște contracte incredibile, după cum se poate vedea mai jos:

1. Robert Lewandowski (Barcelona) - 37,758,810 de dolari pe an

2. Kylian Mbappe (Real Madrid) - 32,726,459

3. David Alaba (Real Madrid) - 23,691,627

4. Jan Oblak (Atletico Madrid) - 21,933,182

5. Jude Bellingham (Real Madrid) - 21,933,182

De remarcat că vedeta Barcelonei, Lamine Yamal (17 ani) nu prinde acest Top 5 și situația nu se va schimba, nici după ce va intra în vigoare noul său contract, unul colosal, după cum sport.ro a arătat aici.