Cristiano Ronaldo, la golul 700. Leo Messi îl poate devansa curând: cum arată statisticile

Fotbal extern
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 09:11
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 09:11

Cristiano Ronaldo (37 de ani) a ajuns la 700 de goluri marcate în carieră pentru echipele de club, după ce starul portughez a reușit golul victoriei pentru Manchester United în meciul cu Everton, scor 2-1.

Ronaldo a început din nou meci din postura de rezervă, însă a fost introdus în minutul 29, când i-a luat locul lui Anthony Martial, accidentat. CR7 a avut nevoie de doar 15 minute pentru a marca golul de 2-1.

Cristiano Ronaldo, la golul 700. Leo Messi îl poate devansa curând

Portughezul a ajuns astfel la golul cu numărul 700 pentru echipele de club, fiind în prezent cel mai bun marcator din istoria fotbalului. Totuși, distanța față de Lionel Messi este una foarte mică, iar argentinianul l-ar putea devansa, având în vedere formele traversate de cei doi și diferența de vârstă.

Potrivit BBC, Messi a marcat 691 de goluri la echipele de club până în prezent, astfel că se află la doar nouă reușite în spatele marelui rival. Dacă pentru CR7 a fost doar al doilea gol din acest sezon, argentinianul are deja opt reușite la PSG în actuala stagiune.

De asemenea, Cristiano Ronaldo este cel mai bun marcator și din istoria Champions League, cu 140 de goluri, însă și aici ar putea fi devansat de Lionel Messi, care are acum 127. Totuși, Manchester United, echipa portughezului, nu joacă în acest sezon din cea mai importantă competiție europeană.