Pandurii poate spera in continuare la o minune, Momcilovici a marcat primul gol romanesc in Europa: Pacos 1-1 Pandurii!

Data publicarii: Joi 03 Octombrie 2013, 21:28
Data actualizarii: Joi 03 Octombrie 2013, 23:56

►Lupta secolului in box: Klitschko - Povetkin, 4 centuri in joc! Sambata 20:00 IN DIRECT Sport.ro si Voyo.ro!

Pandurii Targu Jiu a scos primul punct european din istoria clubului. Echipa lui Cristi Pustai a condus-o pe Pacos in Portugalia, dupa golul inscris de Momcilovici in minutul 5, dar nu a reusit sa-si pastreze avantajul decat o repriza.

Rui Miguel a egalat in minutul 48 la capatul unei actiuni superbe a portughezilor.

In celalalt meci al grupei, Fiorentina a invins-o pe Dnepr in Ucraina, scor 2-1, si are maximum de puncte dupa doua etape.

Dnepr ramane cu 3 cele trei puncte castigate pe Cluj Arena, in timp ce Pandurii si Pacos impart locurile 3 si 4, cu cate un punct in clasament.

PACOS (4-2-3-1): 45.Felipe - 27.Rodrigo Antonio, 2.Tiago Valente, 15.Gregory, 22.Helder Lopes - 96.Filipe Anunciacao, 88.Seri - 81.Manuel Jose, 10.Rui Miguel, 11.Caetano - 33.Bebe
Rezerve: 1.Degra, 17.Nuno Santos, 80.Tony, 7.Ruben Ribeiro, 20.Sergio Oliveira, 9.Irobiso, 16.Hurtado
Antrenor: Costinha

PANDURII (4-2-3-1): 80.Mingote - 18.Ungurusan, 21.Erico, 5.Christou, 4.Momcilovic - 28.Breeveld, 19.Anton - 7.Buleica, 24.Eric, 90.Ciucur - 99.Matulevicius
Rezerve: 33.Stanca, 3.Sipo, 6.Mamele, 25.Pleasca, 8.Cristea, 22.Distefano, 9.Dos Santos
Antrenor: Cristi Pustai

FAZELE MECIULUI:

FINAL | PACOS 1 PANDURII 1

'78: Creste presiunea la poarta lui Pacos: Buleica suteaza plasat din marginea careului, Felipe respinge de langa bara.

'65: Mingote intervine formidabil si boxeaza torpila trimisa de Rui Miguel de la 20 de metri

'58: «» Distefano ii ia locul lui Eric

'48: GOL PACOS | Rui Miguel egaleaza dupa o actiune de tiki taka a portughezilor. O serie spectaculoasa de pase in careul gorjenilor, finalizata cu sutul plasat al mijlocasului.

'38: Oltenii sunt la un pas de golul doi; Momcilovici intoarce un adversar si centreaza in fata portii, Breeveld reia cu capul putin pe langa poarta

'34: Eric executa o lovitura libera de la 25 de metri, pe langa poarta lui Felipe

'17: Prima mare ocazie de gol a portughezilor: Bebe suteaza din unghi, fara preluare, mingea nu prinde insa spatiu portii lui Mingote

'8: Ocazie uriasa pentru Pandurii - Felipe degajeaza gresit, Momcilovici intercepteaza, insa este deposedat in momentul sutului

'5: GOOOOL PANDURII | Momcilovici inscrie cu un sut din centrul careului dupa o lovitura de colt a gorjenilor

'4: Ciucur are prima sansa de gol; sutul sau din afara careului este deviat in corner