CSU Ploiesti rateaza finala Cupei Romaniei dupa sase ani

CSU Ploiesti Cupa Romaniei Baschet
Data publicarii: Vineri 09 Aprilie 2010, 22:51
Data actualizarii: Vineri 09 Aprilie 2010, 22:52

Echipele de baschet masculin Elba Timisoara si Gaz Metan Medias isi vor disputa finala Cupei Romaniei, dupa ce au eliminat, la Sibiu, in semifinale, formatiile CS Otopeni, respectiv detinatoarea trofeului de sase ani, CSU Ploiesti.

In prima semifinala, Elba Timisoara a avut mult de furca cu finalista competitiei in sezonul trecut, CS Otopeni, in fata careia a castigat la limita, 64-62.

Cea de-a doua confruntare a fost si mai incrancenata, adversarele Gaz Metan Medias si CSU Ploiesti impartind si locurile 2-3 in Divizia A. Apararile agresive, interceptiile, ritmul alert de joc au facut deliciul spectatorilor, care s-au inmultit pentru a-i sustine pe ardeleni. Dupa echilibrul din primul sfert de ora, CSU Ploiesti s-a detasat la 31-24, dar n-a reusit sa mentina avansul (31-29). Spre pauza mare, spiritele s-au incins, Griffith si Jucan imbrancindu-se reciproc, astfel ca au fost penalizati rapid de arbitri, in incercarea de a mentine disciplina pe teren. Ploiestenii au fost fluierati indelung de suporterii ardeleni inaintea pauzei mari, in care au intrat cu avantaj de trei puncte, 36-33.

In sfertul trei, ardelenii au marit ritmul, 43-42 (min. 26), meciul fiind din ce in ce mai disputat, iar ploiestenii din ce in ce mai huiduiti. Au urmat minute intregi dedicate mai mult luptelor si protestelor, nu baschetului, cu garda jos, fara fair-play, la limita regulamentului. Un cos anulat al pivotului Zigeranovici, de la Medias, a aprins spiritele si intre antrenorii celor doua formatii, iar ultima pauza a gasit ambele formatii mai motivate ca oricand, 45-42.

Sfertul patru a fost dramatic, cu Gaz Metan Medias la conducere, dar la limita, si adversarii alergand dupa egalare (53-46, min. 35). CSU Ploiesti a fost condusa cu 59-51 (min. 38), dar doua triple ale lui Cepulis si Burleson au readus echipa in joc, 59-57 (min. 39). Carutasu a egalat apoi de la libere, 59-59, dar echipa sa nu a mai avut taria sa lupte inca 38 de secunde pentru victorie, pe care a cedat-o, o data cu calificarea in finala. Scor final: 65-59 (33-36).

Dupa sase finale jucate si castigate in Cupa Romaniei, ploiestenii s-au inclinat, astfel ca ultimul act al sezonului din aceasta competitie va fi disputat de Elba Timisoara si Gaz Metan Medias.
Marcatori:
Gaz Metan Medias – Dumitrescu 15 puncte, Pavlovici 15, Howell 12, Nicoara 10 si 15 recuperari, Dragusin 6, Zigeranovici 4, Jucan 2, Phelps 1.

CSU Ploiesti – Griffith 14 puncte, Cepulis 12, Burleson 9, Hargrove 8, Carutasu 8, Burlacu 6, Szijarto 2.

Sambata, de la ora 16.00, se vor confrunta in finala mica invinsele CS Otopeni si CSU Ploiesti (finalistele competitiei in sezonul trecut), in timp ce finala mare se va disputa de la ora 18.00.

Elba Timisoara a mai disputat finala Cupei Romaniei, in 2007 si 2008, iar sezonul trecut a fost finalista Diviziei A, in timp ce pentru Gaz Metan Medias este o premiera.
Detinatoarea trofeului este campioana en-titre CSU Ploiesti, care a fost invincibila in ultimii sase ani pe ambele fronturi.