Jucam barajul pentru sferturi! Romania 5-7 SUA. Trimite mesajul tau:

Echipa Nationala Polo SUA Alte sporturi
Data publicarii: Vineri 24 Iulie 2009, 13:21
Data actualizarii: Vineri 24 Iulie 2009, 14:49

Romania nu a obtinut minunea si, dupa victoria cu Italia, a pierdut meciul cu vicecampioana olimpica SUA! Romania 5-7 SUA si trebuie sa jucam barajul pentru a intra in primele opt echipe ale lumii!

Romania va trebui sa joace barajul pentru calificarea in sferturi! Nici un egal nu le-ar fi ajuns lui Matei si compania. In caz de egalitate,, Romania ar fi terminat tot pe locul doi: SUA sta mai bine la golaveraj! Romania va juca cu Australia pentru un loc in primele opt.

TRIMITE AICI MESAJUL TAU:

Partida a inceput in forta, iar americanii au deschis scorul inca din primul minut, prin golul marcat de Balley. Romania a raspuns printr-un contraatac care a fost incheiat cu gol de catre Kadar. Elevii lui Kovacs au mai lovit de doua ori bara, iar cu doua minute inainte de finalul primei reprize, Guiban a marcat al doilea gol al Romaniei, facand ca echipa sa sa intre in avantaj la prima pauza.

Repriza secunda a fost una in care cele doua aparari au iesit la rampa, iar portarul Romaniei, Dragos Stoenescu a avut mai multe interventii salvatoare. Primul gol s-a marcat abia in minutul 6, cand Beaublen s-a inaltat peste defensiva romanilor, reusind sa aduca egalarea pentru echipa sa. Ultimele secunde ale reprizei secunde au adus un nou gol al americanilor, care au profitat de momentele mai slabe ale elevilor lui Kovacs.

Cea de-a treia repriza a inceput la fel de prost pentru Romania, care s-a vazut condusa cu doua goluri, dupa reusita lui Beaublen. "Tricolorii" si-au revenit, reusind sa marcheze de doua ori, prin Busila si Guiban. Replica americanilor a venit insa rapid, Smith reusind sa il invinga pe Stoenescu. In ciuda eforturilor facute de Romania, dupa cele trei reprize, SUA conducea cu scorul de 5-4.

Ultimul act al meciului a aratat o lupta crancena, Romania fortand egalarea, in vreme ce americanii au facut eforturi mari pentru a-si pastra avantajul de pe tabela de marcaj. Statele Unite au marcat primii in repriza a patra, in vreme ce Radu Cosmin a inscris pentru "tricolori". Azemedov a spulberat orice speranta a Romaniei, marcand in ultimul minut al partidei, golul de 7-5.

VEZI DESFASURAREA MECIULUI:

Repriza a patra:
Min7: Azevedo da lovitura de gratie
Min4: GOOOL, Romania! Suntem la un gol in spatele vicecampioanei olimpice! Marcheaza Radu Cosmin
Min2: SUA se distanteaza la doua goluri
Min1: Matei castiga a patra oara mingea de inceput

Repriza a treia:
Min8: Romania termina repriza a trei cu un gol mai putin. Egalul nu ne este suficient pentru calificarea direcat in sferturi
Min5Jesse Smith inscrie pentru SUA, scor 5-4.
Min4: GOOOL, Romania! Alexandru Matei egaleaza!
Min3: Gool, Romania! Busila readuce Romania in joc
Min2: SUA duce scorul la 4-2!

A doua repriza:
Min 8: Justin Johnson duce SUA in avantaj in ultimele secunde ale celei de-a doua reprize
Min 6 SUA egaleaza prin Beaublen
Min 1 Dragos Stoenescu are o interventie de exceptie dupa o lovitura de la 5 metri executata de SUA

Prima repriza:

Min 6 GOOOOLL! Romania inscrie prin Alexandru Matei care l-a pacalit goalkeeper-ul advers cu o aruncare surprinzatoare
Min 5 Acelasi Kadar trimite mingea in bara si rateaza sa duca Romania in avantaj
Min 4 GOOLLL ! Kalman Kadar il executa din centru pe portarul american
Min 4 Ocazie mare pentru Romania! Negrean trimite mingea in bara
Min 3 SUA deschide scorul prin Bayley
Min 2 Prima interventie excelenta a portarului Dragos Stoenescu
Min 1 A inceput prima repriza! Romania are primul atac!

Romania il are pe Phelps din polo si pe noua senzatie: antrenorul Kovacs Istvan.

Ungaria, Serbia sau Italia sunt monstri in polo, dar Romania a facut instructie cu ei in acest an.

Pentru a ocupa primul loc in grupa si a se califica direct in "sferturi", "nationala" Romaniei trebuie sa invinga astazi SUA, vicecampioana olimpica de la Beijing.
Ambele echipe au 4 puncte, insa americanii detin un golaveraj superior, ceea ce inseamna ca egalul nu e suficient.
In cazul unei infringeri, Radu si ceilalti vor disputa un meci de calificare intre primele opt formatii, cu invinsa din partida Serbia-Australia.

Traseul mai departe:

Daca batem SUA
duminica, zi de pauza - marti, sferturi, Romania - Muntenegru / Canada (ora 22:00)

Daca facem egal sau pierdem cu SUA
duminica, baraj: Romania - invinsa din Australia / Serbia (ora 22:00) - marti, sferturi, Romania - Croatia (ora 16:20)