SIMONA HALEP, calificare fara emotii in turul doi la Wimbledon! Care e urmatoarea adversara a romancei:

Wimbledon Simona Halep Sorana Carstea Victor Hanescu WTA Tenis
Live Blog

SIMOndialul nostru

Data publicarii: Marti 24 Iunie 2014, 22:19
Data actualizarii: Marti 24 Iunie 2014, 22:19

A inceput Wimbledon! Vezi aici tot ce se intampla la Londra!

19:24 24 Jun

GAME. SET si MECI! Duval a castigat setul 3 fara eforturi prea mari. Sorana Cirstea pleaca acasa dupa 4-6; 6-3; 1-6. Urmeaza meciul Simonei Halep, programat dupa ora 19:00!

19:21 24 Jun

S-a terminat :( Duval a mai facut un break si si-a castigat serviciul, sanse mici pentru Sorana. E 5-1

19:17 24 Jun

Duval a facut break! Sorana pierdut un punct important in setul decisiv. E 3-1 pentru jucatoarea nascuta in Haiti.

19:14 24 Jun

Setul 3 e mult mai echilibrat! Duval conduce cu 2-1!

19:04 24 Jun

Duval isi castiga serviciul. Sorana serveste pentru 1-1!

19:01 24 Jun

SET! Sorana ramane in meci si se lupta pentru calificare!

18:54 24 Jun

5-2 pentru Sorana! Al doilea set e in mainile romancei!

18:45 24 Jun

E 3-1, Sorana arata mai bine in setul al doilea! Romanca s-a certat cu arbitrul pentru o decizie si pare hotarata sa impinga meciul in setul al treilea!

18:40 24 Jun

Start perfect pentru Sorana in al doilea set, e 2-0 iar romanca are serviciul!

18:39 24 Jun

Sorana a pierdut primul set, 6-4 pentru Duval!

18:24 24 Jun

E 5-3 pentru Duval, dupa cel mai lung game de pana acum! Sorana a ratat egalarea, acum are sanse mici sa mai castige setul!

18:12 24 Jun

Sorana Cirstea ramane in meci! E 4-3, iar Sorana ataca egalarea in urmatorul game!

18:02 24 Jun

E 3-2 pentru Duval! Sorana Cirstea a reusit sa evite dezastrul pe propriul serviciu!

17:58 24 Jun

Sorana si-a pierdut serviciul, e 2-1 pentru Duval!

17:51 24 Jun

Cirstea a condus cu 40-15 in al doilea game, dar a pierdut. E 1-1 iar romanca serveste!

17:50 24 Jun

A inceput partida Soranei Cirstea cu Victoria Duval. Romanca a castigat primul game al partidei!

16:31 24 Jun

Irina Begu o va intalni in turul 2 la Wimbledon pe Andrea Petkovic

16:28 24 Jun

Gafa la Wimbledon. Oficialii l-au trecut pe Federer drept castigator in 2013 in press-kits-urile oficiale

16:15 24 Jun

Andreea Mitu a fost eliminata de Radwanska 2-6, 1-6

16:08 24 Jun

Irina Begu s-a calificat in turul urmator la Wimbledon, dupa ce a reusit sa o invinga pe Razzano in trei seturi: 1-6, 6-4, 7-5

16:02 24 Jun

Irina Begu si Cristina-Andreea Mitu sunt primele romance care au intrat astazi in competitie la Wimbledon:

ACUM:
Begu - Razzano, 1-6, 6-4, 7-5
Mitu - Radwanska, 2-6, 0-5

16:55 23 Jun

Victor Hanescu a fost eliminat in primul tur al turneului de la Wimbledon.

Hanescu, locul 104 ATP, a fost invins cu scorul de 6-7 (5), 6-1, 6-4, 6-3, de cehul Tomas Berdych, locul 6 ATP si cap de serie numarul 6, in turul intai al turneului de la Wimbledon.

Hanescu, singurul roman prezent pe tabloul principal de simplu masculin, va primi un cec in valoare de 27.000 de lire sterline pentru evolutia lui de la Londra.

14:01 23 Jun

A inceput partida dintre Victor Hanescu si Thomas Berdych - romanul a castigat primul game al partidei

13:28 23 Jun

Al treilea turneu de Grand Slam al anului debuteaza maine, 23 iunie, in Anglia. Sapte romani, intre care si Simona Halep, finalista la Roland Garros si la Madrid, si invingatoare la Doha, in 2014, vor juca pe iarba de la Wimbledon.

Turneul de la Wimbledon va debuta cu un meci al britanicului Andy Murray, cel care il va intalni pe belgianul David Goffin, pentru ca mai apoi Novak Djokovic sa il infrunte pe Andrey Golubev.

In ceea ce ii priveste pe romani, primul care va intra in turneu este Victor Hanescu, locul 103 in clasamentul ATP, cel care il va intalni pe mult mai bine cotatul Tomas Berdych, favoritul numarul 6 al competitiei.

La feminin, Andreea Mitu si Monica Niculescu intra in primul tur, acestea urmand sa se confrunte cu Agnieszka Radwanska, locul 4 WTA, si Alison Van Uytvanck, locul 19 in clasamentul mondial.

Halep, apta pentru turneu

Simona Halep, cea mai bine clasata jucatoare din Romania, locul 3 in topul WTA, si-a revenit dupa problemele de la s'Hertogenbosch si va participa si ea in cel de-al treilea Grand Slam al anului.

Aceasta o va intalni pe braziliana Teliana Pereira (locul 91).

"Accidentarea nu este grava, dar mi-a fost frig pe teren, muschiul de la umar s-a contractat, iar fizioterapeutul mi-a spus ca ar trebui sa ma opresc, pentru ca s-ar putea sa se agraveze. Dar voi fi apta pentru Wimbledon", spunea Halep in urma cu doar cateva zile, dupa abandonul din meciul cu Annika Beck.

Celelalte jucatoare din Romania care vor mai participa la Wimbledon sunt Sorana Carstea (locul 29 WTA), care o va intalni pe americanca Victoria Duval, Irina-Camelia Begu (locul 80 WTA), care o va infrunta pe Virginie Razzano, si Alexandra Cadantu (locul 84), care va juca impotriva Camilei Giorgi.

Nastase: "Halep va juca finala"

Fostul tenisman Ilie Nastase a declarat ca Simona Halep poate ajunge in ultimul act la turneul de la Wimbledon, dupa ce a reusit performanta de a juca finala si la Roland Garros.

"Iarba e altceva, pentru toata lumea nu numai pentru ea. Cine e cel mai bine pregatit ala castiga. Dar poate sa mai faca inca o finala. Da, se poate. Pe iarba totul se poate. Vor fi mai multe surprize la Wimbledon decat la Roland Garros", a spus Ilie Nastase, citat de Mediafax.

El a adaugat ca abandonul Simonei Halep in turul doi al turneului de la 's-Hertogenbosch, din cauza unor dureri la omoplatul drept, nu trebuie sa fie un motiv de ingrijorare. "Cand joci mult asta se intampla. I s-a intamplat si lui Nadal si tuturor celor care joaca foarte mult si castiga si nu trebuie sa ne speriem. Noi nu prea aveam timp sa ne antrenam, nu prea aveam sansa asta. Ei acum au turnee premergatoare. Noi intram direct, toti cu aceleasi sanse. Pe iarba e putin diferit, iti trebuie putin antrenament. Din pacate Simona a abandonat in Olanda, era un bun prilej pentru ea sa se antreneze", a adaugat fostul tenisman.

Back: La prima pagina «