Novak Djokovic a egalat un record istoric deținut de Pete Sampras, în turneul de la Wimbledon

Novak Djokovic Pete Sampras Turneul de la Wimbledon Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 08 Iulie 2023, 09:25
Data actualizarii: Sambata 08 Iulie 2023, 09:27

Wimbledon 2023 | Novak Djokovic a ajuns la zece ani fără înfrângere pe Terenul Central de la Wimbledon și este la un pas de a depăși recordul istoric de victorii consecutive deținut de Pete Sampras.

Novak Djokovic (36 de ani, 2 ATP) a egalat recordul de victorii consecutive deținut de Pete Sampras, pe iarba londoneză.

Tenismenul sârb a ajuns la 31 de meciuri câștigate la rând în cea mai veche competiție din istoria tenisului.

Novak Djokovic are 31 de victorii consecutive în turneul de la Wimbledon

• Djokovic nu a mai pierdut pe iarba londoneză din 2017.

O calificare în sferturile de finală i-ar garanta recordul lui Novak Djokovic, iar pentru această performanță numărul 2 ATP va trebui să îl elimine pe Hubert Hurkacz, din Polonia, în faza optimilor de finală.

Neînvins de 10 ani pe Terenul Central de la Wimbledon, Novak Djokovic l-a eliminat pe Stan Wawrinka, în turul al treilea, scor 6-3, 6-1, 7-6 (5), după 2 ore și 10 minute de joc.