Simona Halep se califica in optimi la Madrid, dupa 6-0, 6-4 cu Saisai Zheng: cu cine va juca urmatorul meci si ce spune Simona despre urmatoarea adversara

Simona Halep Saisai Zheng Simona Halep Saisai Zheng live Simona Halep WTA Madrid 2021 Tenis LIVE DE LA 17:00 | Simona Halep joaca in ziua de Paste! Adversara sa din China nu a castigat niciun set contra romancei in primele doua meciuri directe
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 02 Mai 2021, 17:03
Data actualizarii: Duminica 02 Mai 2021, 21:39

Simona Halep a obtinut a doua victorie pe tabloul principal al turneului de la Madrid, scor 6-0, 6-4 impotriva chinezoaicei Saisai Zheng.

Simona Halep - Saisai Zheng 6-0, 6-4

In optimi, Simona Halep se va duela cu Elise Mertens, care a invins-o pe Elena Rybakina, scor 7-6, 7-5. "Pe Mertens am intalnit-o deja de cateva ori, stiu cum joaca. Va fi dificil pentru ca mereu intra in teren, sta pe linia de fund si ii place sa loveasca tare mingile," a spus Halep pentru Gazeta Sporturilor

Setul 2:

6-4: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Numarul 3 WTA avanseaza in optimile de finala ale turneului de la Madrid, dupa un meci cu istoric similar celui din primul tur, castigat 6-0, 7-5 in dauna Sarei Sorribes Tormo.

5-4: La fel ca in primul tur, Halep face un pas inapoi spre finalul setului secund, permitandu-i oponentei sa se apropie la un singur game. Zheng va servi, dupa pauza, pentru a egala la cinci.

5-3: Simona rateaza prima minge de meci, la o scurta trimisa de chinezoaica. "Nu se poate, nu se poate!", striga romanca, in urma unei lovituri aparent usoare, ratate din zona fileului.

5-2: La un game distanta de calificarea in optimi, Simona Halep se poate considera multumita pentru aceasta pozitie in care se regaseste, avand in bagaj experienta a doua meciuri antrenante, in care a reusit, totusi, sa castige seturi la zero si sa avanseze in partea grea a competitiei fara mari minusuri fizice.

4-2: Replica de mare campioana din partea Simonei Halep, dupa doua game-uri pierdute, romanca face break la zero si ia o optiune serioasa pentru calificare.

3-2: Zheng incepe ceea ce ar putea fi o revenire in setul 2, pe fondul unei usoare deconcentrari afisate de Simona Halep.

3-1: In premiera in acest meci, Saisai Zheng trece pe tabela de marcaj.

3-0: Halep rezista si in prelungirile acestui game, consolidandu-si break-ul avans din setul secund.

2-0: Seria de puncte foarte bine jucate de Halep continua, care avanseaza mult mai rapid in acest set, pana in acest moment.

1-0: Halep incepe setul secund la fel cum a inceput partida, cu un tenis hotarat, cu putine greseli. Un game adjudecat la zero de romanca.

Setul 1:

6-0: SET SIMONA! Consecventa Simonei Halep da roade inca o data, in ciuda a doua mingi de set ratate, romanca se impune la zero in primul set dupa 34 de minute.

5-0: Simona nu cedeaza lupta la nicio minge! Numarul 3 WTA lupta cu brio si se apropie de al doilea set castigat la zero in acest turneu, in fata unei oponente tot mai frustrate, pe fondul nereusitelor din joc.

4-0: Picatura chinezeasca! Tenisul constant al Simonei Halep arata limitele rabdarii lui Zheng, care greseste cateva lovituri usoare si ii permite romancei sa se distanteze aparent decisiv in primul set.

3-0: Halep consolideaza break-ul cu brio, in ciuda emotiilor inerente oricarui game intrat in prelungiri.

2-0: Halep are break-ul, devreme in meci. Start echilibrat de partida, cu schimburi lungi, intr-o nota asemanatoare cu desfasurarea meciului cu Sorribes Tormo.

1-0: Game castigat in prelungiri de Simona Halep.

Simona Halep incepe meciul la serviciu.

Simona Halep joaca cu Saisai Zheng (27 de ani, 57 WTA) pentru calificarea in optimile de finala ale competitiei WTA 1000 de la Madrid. Partida va avea loc duminica, 2 mai, nu mai devreme de ora 17:15.

Halep o conduce cu 2-0 la meciurile directe pe Zheng. A mai intalnit-o la Shenzhen si Wimbledon, in 2015, respectiv 2018. In China, Simona s-a impus cu 6-2, 6-3, iar la Londra, scor 7-5, 6-0, un scor in oglinda cu cel reusit in primul tur la Madrid in acest turneu, contra Sarei Sorribes Tormo.

Saisai Zheng este detinatoarea unui titlu WTA, pe care l-a castigat la San Jose, in 2019. Atat Simona Halep, cat si jucatoarea din China o au ca idol pe Justine Henin. Cea mai buna performanta reusita de Zheng la un turneu de mare slem ramane turul 2, atins la US Open in trei randuri, Australian Open de doua ori si la Wimbledon, intr-o singura ocazie.

Jucatoarea mai buna a meciului dintre Simona Halep si Saisai Zheng va juca in optimi impotriva castigatoarei confruntarii dintre Elise Mertens (16 WTA) vs. Elena Rybakina (22 WTA).