Emotii si mingi de meci ratate in primul tur la Madrid: Simona Halep - Sorribes Tormo 6-0, 7-5 | Cand si cu cine va juca urmatorul meci

Simona Halep Ion Tiriac Sara Sorribes Tormo Tenis WTA Tenis LIVE DE LA 15:00 | Simona Halep debuteaza in editia 2021 a turneului patronat de Ion Tiriac la Madrid: "Astept de doi ani sa ma intorc aici, stiu ca ma asteapta o batalie grea!"
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 30 Aprilie 2021, 15:00
Data actualizarii: Sambata 01 Mai 2021, 20:12

Simona Halep a trecut in minimum de seturi, dar nu fara emotii de Sara Sorribes Tormo, scor 6-0, 7-5 in primul tur la Madrid.

Simona Halep - Sara Sorribes Tormo 6-0, 7-5

In turul 2, Simona Halep o va intalni pe Saisai Zheng, care a eliminat-o pe Magda Linette, scor 6-2, 3-6, 6-1. Scorul meciurilor directe este 2-0 pentru Simona. Partida va avea loc duminica, 2 mai, nu mai devreme de ora 17:00.

7-5: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP!

6-5: A trecut glontul pe la ureche! Halep profita de cateva erori nefortate ale spanioloaicei si isi readuce o doza de calm necesar pentru a face un break atat de necesar in economia partidei. Va servi pentru calificare, dupa pauza.

5-5: Spanioloaica isi trece in cont al patrulea game la rand! Momente de nervozitate aratate de Simona Halep, fara luciditate in joc.

5-4: Doua mingi de meci ratate de Simona Halep, care joaca o scurta ineficienta la a doua sansa de a inchide meciul. Sorribes Tormo revine si inchide game-ul, ramanand cu sanse reale la prelungirea setului.

5-3: La asta putini se asteptau! Sorribes Tormo face break la 30 si incepe sa puna presiune pe Simona Halep in finalul setului doi.

5-2: Sorribes Tormo rezista in meci, cu eforturi semnificative. Halep va servi pentru meci, dupa pauza.

5-1: Simona Halep se apropie la un singur pas de victorie, dupa doar 54 de minute de joc.

4-1: Al doilea break alb bifat de Simona Halep, care pare sa fi inceput seria turneelor mari de zgura exact pe tonul potrivit.

3-1: Halep nu cedeaza niciun punct cu usurinta. Desi scorul e dezechilibrat, Simona mentine nivelul de concentrare sus si consolideaza break-ul.

2-1: Simona raspunde subit dupa primul insucces minor in acest meci si face break alb.

1-1: Halep trimite in plasa, iar Sorribes Tormo isi croieste loc pentru prima data pe tabela de marcaj.

1-0: Setul doi continua in aceeasi maniera in care s-a incheiat primul. Halep isi apropie al 7-lea game consecutiv, reusind un nou break in prelungiri.

Setul 1:

6-0: Un prim set extrem de curajos jucat de Simona Halep, care a atacat cu putine ezitari si a gresit infim in momentele cu presiune. Start ideal de turneu pentru campioana de la Madrid din 2016 si 2017, care nu cedeaza niciun game in primele 27 de minute.

5-0: Desfasurarea game-urilor nu curge lin in favoarea Simonei Halep, dar romanca nu rateaza sansele de desprindere in acest set. Un nou break, apropiat in prelungiri de campioana de la Roland Garros din 2018.

4-0: Halep consolideaza si cel de-al doilea break, printr-un hold la 30. Erori nefortate comise de spanioloaica la 30-30 si 30-40, care faciliteaza distantarea Simonei la patru game-uri in fata.

3-0: Dublu break, Simona Halep! Desi a avut sansa de hold la 30, Sara Sorribes Tormo n-a reusit sa inchida game-ul la timp; jocul superior al romancei face diferenta in momentele stranse ale startului de meci.

2-0: Halep isi tine serviciul la 15 si se arata in deplin control al inceputului de joc.

1-0: BREAK! Simona Halep incepe meciul cu un nivel de incredere ridicat, dicteaza eficient punctele din spatele liniei de fund si ataca insistent reverul spanioloaicei.

Simona va incepe meciul la retur.

In primul meci jucat de o romanca azi la Madrid, Irina Begu a cedat in trei seturi in fata Dariei Kasatkina, scor 6-4, 4-6, 6-7. Campioana de la Istanbul, Sorana Cirstea a fost invinsa la randul sau de Jessica Pegula, scor 6-7, 3-6.

Simona Halep debuteaza astazi in competitia WTA 1000 de la Madrid. Adversara sa din turul inaugural va fi spanioloaica Sara Sorribes Tormo, ocupanta locului 46 in clasamentul mondial.

Istoricul intalnirilor directe indica scor favorabil Simonei Halep, care a mai invins-o pe Sorribes Tormo in prima runda a turneului de la Roland Garros, editia 2020, scor 6-4, 6-0. Invingatoarea partidei va juca in turul 2 cu jucatoarea mai buna a duelului Saisai Zheng (57 WTA) vs. Magda Linette (48 WTA).

Programul romancelor la Madrid:

Irina Begu - Daria Kasatkina 6-4, 4-6, 6-7

Sorana Cirstea - Jessica Pegula 6-7, 3-6

Simona Halep vs. Sara Sorribes Tormo, vineri, nu inainte de ora 15:00

"Astept de doi ani sa ma intorc aici. Ma simt special, ma simt ca acasa, cu siguranta. Conditiile sunt grozave, langa mine se afla oameni minunati, toti fac tot posibilul sa ma simt eu bine. Trebuie sa fim multumitori ca aceste turnee au loc, e un privilegiu sa pot juca in aceste vremuri grele pe care le traversam," a declarat Simona Halep inaintea startului competitiei.

Cat despre meciul cu Sara Sorribes Tormo din primul tur, Halep l-a prefatat scurt: "E un meci greu. Am jucat cu ea la Roland Garros, anul trecut, stiu ca ii place zgura si va fi o batalie dura," a punctat fosta campioana a French Open, in 2018, informeaza website-ul oficial al competitiei de la Madrid.

"Sunt foarte fericita sa pot juca la Madrid, imi face pielea de gaina. Nu avem alte turnee WTA in Spania, imi plac emotiile puternice, publicul si norocul de a juca sub privirile familiei mele. Meciul cu Halep va fi foarte dificil; voi da tot ce am mai bun si voi fi gata sa lupt. Simona e o jucatoare grozava, iar meciul va fi complex, dar sper sa am sanse si sa profit de ele," a declarat Sara Sorribes Tormo inaintea meciului din turul inaugural al editiei 2021, noteaza Punto de break.

Simona Halep vs. Sara Sorribes Tormo se joaca pe centralul de la Madrid, terenul Manolo Santana si va debuta imediat dupa incheierea confruntarii 100% japoneze dintre Misaki Doi si Naomi Osaka. Meciul va fi transmis live text pe www.sport.ro.