FOTO Păzea, vine Irina Begu! Românca a învins numărul 18 WTA fără să piardă set în primul meci al sezonului 2022

Irina Begu Jessica Pegula Summer Set Melbourne Tenis WTA Tenis Păzea, vine Irina Begu! Românca a învins numărul 18 WTA fără să piardă set în primul meci al sezonului 2022
Data publicarii: Marti 04 Ianuarie 2022, 08:31
Data actualizarii: Marti 04 Ianuarie 2022, 08:57

Irina Begu a trecut de Jessica Pegula pentru a accede în optimile de finală ale competiției WTA 250 Summer Set 2 de la Melbourne.

Irina Begu (62 WTA, 31 de ani) a început fantastic sezonul 2022. Ocupanta locului 62 mondial a învins-o în primul tur al competiției WTA 250 Summer Set 2 de la Melbourne pe Jessica Pegula (18 WTA), scor 7-6, 6-3.

Partida a avut loc pe Arena Rod Laver, principala complexului Melbourne Park, care va găzdui peste două săptămâni primul Grand Slam al anului, Australian Open. Pentru acest succes, Irina Begu va primi suma de 3200 de euro.

• Păzea, vine Irina Begu! Românca a învins numărul 18 WTA fără să piardă set în primul meci al sezonului 2022

Irina Begu o va înfrunta în optimi pe Jasmine Paolini (53 WTA)

În 105 minute de joc împotriva unei jucătoare din top 20 mondial, Irina Begu a stat puternic pe propria servă, câștigând 77% din punctele jucate cu serviciul întâi.

Sportiva din România a avut o prestație convingătoare și la retur, câștigând 36% din punctele jucate pe prima servă a Jessicăi Pegula și 41% din punctele jucate pe serviciul doi al americancei.

În optimile de finală, Irina Begu se va duela cu Jasmine Paolini din Italia (53 WTA). Aceasta a eliminat-o în primul tur pe Karolina Schmiedlova, scor 2-6, 6-3, 6-4, confirmând finalul bun al sezonului 2021.