VIDEO „Serena” Cîrstea? Debut monstruos de bun în sezonul 2022: și-a distrus adversara, 6-0, 6-0 în sub 50 de minute

Sorana Cirstea Summer Set Melbourne Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Marti 04 Ianuarie 2022, 10:39
Data actualizarii: Marti 04 Ianuarie 2022, 10:46

Sorana Cîrstea a debutat în 2022 cu o victorie care a adus aminte de stilul Serenei Williams.

Sorana Cîrstea a început vara australiană de tenis într-o manieră extraordinară: ocupanta locului 37 WTA a demolat-o pe Varvara Gracheva (77 WTA), scor 6-0, 6-0 în doar 49 de minute de joc.

De-a lungul primului set, Sorana Cîrstea a cedat doar 5 puncte, iar la finalul partidei avea câștigate 73% din cele 70 de puncte jucate, Varvara Gracheva apropiindu-și în total doar 19 schimburi de mingi.

Sorana Cîrstea și Irina Begu s-ar putea duela în sferturile competiției WTA 250 Summer Set 2 de la Melbourne

Sorana Cîrstea a servit doi ași, nu a comis nicio dublă greșeală, a pus primul serviciu în teren cu un procentaj de 63% și a câștigat 72% din punctele jucate cu prima servă. La retur, Sorana Cîrstea a fost de neoprit, câștigând 80% din punctele jucate pe serva adversarei, neoferindu-i nicio șansă.

3200 de euro va primi Sorana Cîrstea pentru această calificare în optimile competiției WTA 250 Summer Set 2 de la Melbourne. În turul următor, Sorana Cîrstea se va duela cu Amanda Anisimova (78 WTA), iar învingătoarea își va măsura forțele în sferturi cu jucătoarea mai bună a întâlnirii dintre Irina Begu și Jasmine Paolini.