"Imaginea asta spune TOTUL!" Ce gest FANTASTIC a facut Simona Halep imediat dupa infrangerea cu Serena Williams. FOTO

Simona Halep Australian Open 2019 halep Halep Serena Williams Australian Open 2019 Serena Williams Tenis "Imaginea asta spune TOTUL!" Ce gest a facut Simona Halep imediat dupa infrangerea cu Serena Williams. FOTO
Data publicarii: Luni 21 Ianuarie 2019, 12:34
Data actualizarii: Luni 21 Ianuarie 2019, 12:37

Simona Halep a pierdut in optimi la Australian Open, 1-6; 6-4; 4-6 cu Serena Williams.

Simona Halep iese de la Australian Open dupa o noua lupta formidabila cu Serena Williams, fosul lider WTA.

Halep a pierdut primul set in 20 de minute, insa a reusit sa duca meciul in decisiv. Si acolo Simona a luptat formidabil, insa Serena a reusit sa faca un break si sa isi adjudece calificarea. La 37 de ani, Serena Williams e cea mai in varsta jucatoare care invinge un lider mondial.

• Imaginea asta spune TOTUL! Ce gest a facut Simona Halep imediat dupa infrangerea cu Serena Williams. FOTO

Serena Williams, o adevarata legenda, a impresionat-o chiar si pe Simona Halep, care la finalul partidei s-a uitat cu admiratie la Serena in momentul in care cele doua au strans mana la finalul meciului. Spre deosebire de alte partide, Simona a iesit din arena zambitoare si chiar mandra pentru meciul fantastic facut impotriva unei adevarate forte a naturii.

"Imaginea asta spune multe", comenteaza userii de Twitter. "Simona ar trebui sa fie mandra, a facut un meci mare si a aratat ca isi merita locul", sunt unele din reactiile aparute dupa intalnirea cu Serena Williams. Vezi imagini in galeria foto

Naomi Osaka trece peste Simona Halep daca o invinge pe Svitolina!

In acest moment mai raman patru jucatoare care o pot detrona pe Simona Halep:

Naomi Osaka, numarul 4 mondial - Japoneza a castigat US Open la doar 20 de ani, iar cel mai bun rezultat la Australian Open a fost obtinut anul trecut, optimi de finala. Osaka a reusit sa isi depaseasca propria performanta, ajungand astazi in sferturile de finala ale turneului. Tanara jucatoare a trecut de Anastasija Sevastova in aceasta dimineata, scor 4-6, 6-3, 6-4. Osaka trebuie sa se califice in semifinale pentru a o depasi pe Simona Halep.

Elina Svitolina, numarul 6 mondial - Svitolina a castigat Turneul Campioanelor in 2018, insa nu a inregistrat rezultate importante la celelalte turnee de Grand Slam. La Melbourne, ucrainianca a inregistrat in 2018 cel mai bun rezultat, optimi de finala. Pentru a ajunge pe locul 1, Svitolina trebuie sa ajunga in finala.

Karolina Pliskova, numarul 7 mondial - La fel ca in cazul Svitolinei, Pliskova trebuie sa isi egaleze cea mai buna performanta intr-un turneu de Grand Slam, finala. Cehoaica a ajuns cel mai departe la Australian Open in 2017 si 2018, cand s-a calificat in sferturile de finala. Pliskova s-a calificat din nou in sferturi, dupa victoria cu Garbine Muguruza, scor 6-3, 6-1. Simona Halep se poate intalni cu ea, daca trece de Serena Williams.

Petra Kvitova, numarul 8 mondial - Cel mai bun rezultat la Australian Open a fost inregistrat in anul 2012, cand cehoiaca a jucat semifinala. Castigatoare a doua turnee de Grand Slam, Kvitova trebuia sa ajunga in semifinale pentru a avea o sansa la prima pozitie.