FED CUP | VICTORIEEEEE! Simona Halep - Karolina Pliskova 6-4, 5-7, 6-4! Cehia - Romania 1-2, la general

CEHIA - ROMANIA FED CUP Karolina Pliskova Katerina Siniakova Mihaela Buzarnescu Simona Halep Tenis FED CUP | Simona Halep - Karolina Pliskova, meciul care poate decide confruntarea! Declaratii superbe ale celor doua jucatoare!
Data publicarii: Duminica 10 Februarie 2019, 16:49
Data actualizarii: Duminica 10 Februarie 2019, 16:49

Dupa prima zi a confruntarii de la Ostrava dintre Cehia si Romania, scorul este egal, 1-1.

ACUM LIVE HALEP - PLISKOVA

Set 3

6-4 Simona Halep isi face serviciul si aduce Romania in avantaj la general.
5-4
Pliskova castiga doua game-uri! Simona Halep va servi pentru castigarea meciului.
5-2
Halep reuseste break-ul si va servi pentru castigarea partidei.
4-2
Halep se distanteaza la doua game-uri in decisiv.
3-2
Simona Halep revine la conducerea partidei.
2-2
Halep si-a castigat serviciul si reuseste sa egaleze in setul decisiv.
1-1
Tensiunea atinge cote maxime si pe teren, si in tribune. Cele doua jucatoare lupta pentru fiecare minge, Pliskova face rebreak. Totusi, destul de multe greseli de ambele parti, probabil si pe fondul presiunii din sala
1-0
Pliskova pare ca a fost scoasa din ritm de pauza de cateva minute, Halep incepe cu un break alb

Set 2

5-7 SET PLISKOVA si meciul merge in decisiv. Tensiunea escaladeaza
5-6
Simona are sansa de a face un pas si jumatate catre castigarea meciului, dar dateaza mai multe sanse de break, apoi ii permite Pliskovei sa isi castige serviciul
5-5
De data aceasta Simona nu mai rateaza sansa si egaleaza pe propriul serviciu. Urmeaza Pliskova la serviciu
4-5
Rebreak al Simonei, care nu renunta. Ea s-a calmat rapid dupa momentul in care a aruncat racheta din mana
3-5
Simona nu reuseste sa isi fructifice sansa, Pliskova face break. Halep da cu racheta de pamant de nervi
3-4
Break Simona, care are sansa de a egala scorul pe propriul serviciu
2-4
Simona reduce din diferenta dupa un nou game maraton, de peste 5 minute. De 5 mingi a avut nevoie Halep pentru a-si adjudeca gameul
1-4
Simona are sansa rebreakului, dar rateaza si ii permite Pliskovei sa se duca la 3 gameuri distanta

Set 1

6-4 SET SIMONA HALEP | De 5 sanse a avut Simona nevoie pentru a inchide setul, dar in cele din urma a reusit
5-4
Si breakul vine!!! Simona trece in avantaj si are sansa de a castiga setul!
4-4
Simona tine strans de scor si egaleaza. Halep are nevoie de break acum pentru a rupe setul
2-2
Simona rateaza doua doua sanse de a-si adjudeca gameul, dar nu si pe a treia, si egaleaza in cele din urma
1-2
Pliskova este prima jucatoare care isi castiga serviciul in acest meci
1-1
Karolina Pliskova isi recupereaza gameul pe serviciul Simonei
1-0
Simona Halep incepe meciul cu un break

A doua zi si ultima a intalnirii din sferturile de finala ale Grupei Mondiale 1 va incepe in forta pe Ostravar Arena. Primele doua rachete ale celor doua echipe, Simona Halep si Karolina Pliskova, se vor intalni in primul meci de duminica, de la ora 14, ora Romaniei. Mai exact, acesta va fi meciul intre jucatoarele care s-au impus in prima zi. Karolina Pliskova, locul 5 WTA, a trecut in minimul de seturi de Mihaela Buzarnescu, locul 29 WTA, scor 6-1, 6-4, dupa o ora si 26 de minute de joc, iar Simona Halep a trecut de Katerina Siniakova, locul 44 WTA, tot in doua seturi, scor 6-4, 6-0, dupa o ora si 13 minute de joc.

Interesant este ca ambele jucatoare s-au impus in mod asemanator, cu un avantaj subtire pentru romanca in varsta de 27 de ani. Totusi, duminica va fi un altfel de duel. Intre Simona si Karolina, meciul de duminica va fi al 9-lea disputat in ciruitul feminin de tenis, scorul fiind 6-2 in favoarea Simonei. Totusi, primul succes al cehoaicei a fost obtinut in urma cu trei ani, la Cluj, in Fed Cup. La acea vreme, Pliskova se impunea in trei seturi, scor 6-7, 6-4, 6-2. Ultimul meci disputat de cele doua a fost, de asemenea, castigat de Pliskova, anul trecut, pe zgura din Madrid, scor 6-4, 6-3.

Simona Halep si Karolina Pliskova s-au duelat de sase ori pe teren dur, o singura data pe hard indoor, la Fed Cup la Cluj. Chiar si asa, Simona a parut intr-o dispozitie de joc de zile mari in partida disputata sambata cu Siniakova. Sportiva noastra a vorbit despre meciul de duminica si a precizat ca va fi un meci foarte dificil, dar deschis pentru oricare dintre ele.

"Este dificil cand joci cu ea, este o jucatoare puternica este greu sa returnezi, o sa fac tot ce pot sa castig meciul. Va fi un meci greu cu siguranta . Este intr-o forma extraordinara, a castigat un turneu, a facut semifinala la Grand Slam... sansele sunt egale din punctul meu de vedere.

Jucam in Fed Cup, ceea ce face totul diferit, dar sunt increzatoare si sunt pregatita sa dau tot ceea ce am mai bun maine ca sa castig. Orice meci castigat in astfel de momente este foarte important, asa ca o sa dau tot ce pot pe teren si nu o sa cedez nicio clipa ca sa aduc punctul important pentru Romania. Au fost mai galagiosi romanii din tribune le multumesc ca au venit si sper sa faca o atmosfera deosebita si maine", a declarat Simona Halep.

De asemenea, Karolina Pliskova a vorbit si ea de duelul de duminica. "Nu este deloc usor sa joci impotriva Simonei Halep. Nu cedeaza puncte si alearga non-stop! Nu se opreste niciodata! Poti castiga schimburile lungi cu ea, dar te distruge psihic! Cand servesc, se foloseste de viteza loviturii mele si returneaza mingea fara sa consume energie. Pur si simplu trebuie sa zbori pe teren pentru a-i face fata. Are o conditie fizica incredibila.

Chiar daca pare nervoasa, chiar daca nu joaca bine, pur si simplu nu cedeaza la nicio minge. Nu-ti face niciun cadou! Ataca si se apara foarte bine. Cand o intalnesc, multe fete isi pierd rabdarea si incep sa riste. Simona parca prinde aripi si returneaza intruna. Cand joc cu ea, n-am nevoie de o lovitura castigatoare intr-un punct, ci de trei!", a spus Pliskova la conferinta de presa.