Emma Răducanu, debut spulberător la Madrid: a învins-o pe Tereza Martincova cu 6-0 în setul final

emma raducanu Emma Raducanu zgura Tenis WTA WTA Madrid 2022 Tenis
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 08:30
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 08:29

Emma Răducanu a dispus de Tereza Martincova pentru a doua oară în două săptămâni, scor 7-6, 6-0, într-o partidă din turul întâi al competiției de la Madrid.

Nervi tari afișați de Emma Răducanu în runda inaugurală a competiției WTA 1000 de la Madrid. Sportiva din Marea Britanie a câștigat primul meci jucat în cariera de senioare în turneul din capitala Spaniei, scor 7-6 (3), 6-0, în defavoarea cehoaicei Tereza Martincova.

Număr 11 WTA, campioana en-titre de la US Open o învinsese pe Martincova și în urmă cu două săptămâni, în debutul său pentru Regatul Unit, în Billie Jean King Cup.

În turul 2, Emma Răducanu se duelează cu ucraineanca Marta Kostyuk

A fost o partidă similară, în ce privește tensiunea implicată, Emma Răducanu revenind de la 2-5 în primul set și salvând două mingi de set, la scorul de 5-4 pentru Tereza Martincova.

Descătușarea revenirii miraculoase din manșa întâi s-a văzut în setul doi, în care sfertfinalista de la Stuttgart a făcut ce a vrut pe teren și a demoralizat-o complet pe Martincova, returnând suficient de pătrunzător pentru a bifa trei break-uri la rând și a-și apropia victoria chiar la prima minge de meci procurată.