VIDEO Bestial! Alcaraz n-a avut milă de Tsitsipas și l-a bătut în timp record. „A fost aproape rușinos”

Carlos Alcaraz Roland Garros 2023 Stefanos Tsitsipas Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 07 Iunie 2023, 08:35
Data actualizarii: Miercuri 07 Iunie 2023, 08:36

Carlos Alcaraz a jucat un tenis intimidant, înaintea semifinalei în care îl va întâlni pe Novak Djokovic, de două ori campion la Paris.

Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP) a jucat un tenis extraordinar în sfertul de finală al turneului de la Roland Garros, câștigat în minimum de seturi în detrimentul numărului 5 mondial, Stefanos Tsitsipas (24 ATP), scor 6-2, 6-1, 7-6 (5).

Doar 2 ore și 12 minute a durat partida din faza ultimilor opt, cu mențiunea că Alcaraz a risipit un avantaj de trei game-uri, în setul trei, în care a condus cu 6-2, 6-1, 5-2, dar nu a reușit să încheie partida în mai puțin de o oră și patruzeci de minute.

Carlos Alcaraz a făcut unul din meciurile carierei, în sferturi la Roland Garros

• 6 break-uri și 36 de lovituri direct câștigătoare a reușit Alcaraz, în sfertul cu Tsitsipas.

6 break-uri a reușit Alcaraz pe serviciul lui Tsitsipas, cu o aparentă lejeritate care îi pune un nod în gât lui Novak Djokovic, înaintea meciului direct din semifinale, cu tânărul jucător spaniol.

Comentând raportul de forțe arătat între Alcaraz și Tsitsipas, fostul tenismen britanic, Tim Henman a apreciat că dezechilibrul a fost „la limita rușinii” pentru tenismenul grec.

Tim Henman: „Alcaraz l-a făcut pe Tsitsipas să pară mediocru.”

„Uneori, când îi vezi pe acești jucători grozavi, poate să existe o diferență mare în nivelurile de joc, dar Tsitsipas este numărul cinci mondial.

Am vorbit despre el că ar putea să devină campion de mare șlem, într-o zi, dar a fost aproape rușinos, cât de mediocru l-a făcut Alcaraz să pară. Efectiv, nu au fost elemente ale jocului lui Carlos pe care Stefanos le putea ataca,” a declarat Tim Henman pentru Eurosport.