Iga Swiatek Australian Open 2024 Danielle Collins Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 18 Ianuarie 2024, 09:35
Data actualizarii: Joi 18 Ianuarie 2024, 10:14

Desfășurare incredibilă în meciul Iga Swiatek - Danielle Collins, derulat în turul secund al Openului Australian.

Iga Swiatek (1 WTA) a reușit una dintre cele mai improbabile victorii ale carierei.

Sportiva poloneză a întrecut-o pe Danielle Collins din SUA (62 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-4, încheind partida cu o serie de cinci game-uri câștigate consecutiv.

Danielle Collins și-a anunțat retragerea din tenis, după ce a pierdut cu Iga Swiatek, de la 4-1 în setul decisiv

• În semifinalele Australian Open 2022, Collins a trecut de Swiatek, scor 6-4, 6-1.

Danielle Collins - finalistă a Openului Australian, în 2022 - și-a anunțat retragerea din tenisul profesionist, în conferința de presă organizată după meci, afirmând că 2024 va fi ultimul an în care va juca în circuitul WTA.

Revenind de la 1-4 în setul decisiv, Iga Swiatek și-a luat revanșa pentru eșecul suferit la Melbourne în fața americancei Danielle Collins, în semifinalele turneului de la Australian Open, derulat în urmă cu doi ani. Atunci, Collins se impunea cu o lejeritate mai mare, 6-4, 6-1.

Danielle Collins își dorește copii, după retragerea din tenis

„În acest moment, mă apropii de finalul carierei, iar eșecurile nu mă mai dor atât de mult, să fiu sinceră. Simt că am ajuns în punctul în care cariera înseamnă mult pentru mine, dar, până la urmă, doar câștigi sau pierzi. Despre asta e totul,” a declarat Danielle Collins, după meci, conform Tennis Majors

„Am și alte lucruri pe care vreau să le urmăresc în viață, în afară de tenis. Pentru mine, să am copii e o prioritate,” a dezvăluit Collins.

Iga Swiatek: „Sincer, mă vedeam deja la aeroport.”

„Doamne! Nici nu știu cum am reușit. Sincer, mă vedeam deja la aeroport. Danielle a jucat perfect, dar știam că e greu ca cineva să păstreze acel nivel de joc.

Am așteptat să apară erorile. Sunt foarte mândră de mine pentru că nu a fost deloc ușor. Am luptat pentru fiecare minge. Nu aveam nicio idee cum să reacționez în fața loviturilor ei,” a declarat Iga Swiatek, după finalizarea duelului.

Simona Halep continuă antrenamentele în Dubai (sursa: Instagram - 17/01/2024)