Sorana Cirstea Australian Open 2024 Tenis Romania Yafan Wang Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 10:00
Data actualizarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 10:09

Sorana Cîrstea a pierdut rușinos la Melbourne, după ce a condus numărul 94 WTA cu 6-0, 4-1.

Sorana Cîrstea (27 WTA) a fost eliminată din turneul de mare șlem de la Melbourne încă din turul întâi.

Sportiva din Târgoviște s-a înclinat în fața chinezoaicei Yafan Wang (94 WTA), scor 0-6, 7-5, 6-2

Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur la Australian Open, deși a fost la doi pași de victorie

• În primul set, Sorana Cîrstea a cedat doar nouă puncte.

Meciul de două ore fără două minute a fost început excelent de Cîrstea, care a reușit trei break-uri în primul set.

În plus, Cîrstea a condus cu 6-0, 4-1, scor de la care Wang a recuperat uimitor și a reușit un total de cinci break-uri, în ultima parte a meciului.

Al doilea an la rând în care Cîrstea pierde în primul tur la Australian Open după ce a condus cu 1-0 la seturi

Sorana Cîrstea rămâne cu optimile de finală drept cel mai bun rezultat atins la antipozi. În edițiile 2017 și 2022, jucătoarea din țara noastră a pătruns în a doua săptămână de concurs la Australian Open.

Momentan, Cîrstea urcă trei locuri în clasamentul WTA LIVE, până pe locul 24, în ciuda eșecului dureros.

$81,080 este valoarea premiului financiar pe care îl va primi Sorana Cîrstea pentru participarea la Melbourne, în ediția 2024.

Este al doilea an la rând în care Cîrstea părăsește Australian Open după runda inaugurală. În 2023, a fost învinsă de Yulia Putintseva, din Kazahstan, scor 2-6, 6-4, 6-3.

Ion Țiriac, moment de neuitat: „Multă lume a uitat cine e Simona Halep! Halep v-a dat Wim-ble-don-ul!”