Australian Open 2024 Carlos Alcaraz emma raducanu Sorana Cirstea Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 22:35
Data actualizarii: Marti 16 Ianuarie 2024, 22:45

Declinul Soranei Cîrstea din meciul cu Yafan Wang a produs pagube în rândul pariorilor care au mizat pe o cotă de 1,01.

Sorana Cîrstea a produs o surpriză neplăcută în turul întâi al Openului Australian, ediția 2024.

Sportiva din România clasată pe locul 27 mondial a cedat confruntarea cu Yafan Wang (94 WTA), deși a condus cu 6-0, 3-0, după care s-a apropiat la două game-uri de victorie, la 6-0, 4-1.

La o singură casă de pariuri s-au riscat $50,000 pentru un profit de $500, la scorul de 6-0, 3-0 pentru Sorana Cîrstea

La scorul de 9-0 la game-uri, mai mulți pariori au pierdut împreună 50,000 de dolari, sumă care le-ar fi adus, în total, un profit de 1%, adică 500 de dolari.

Mai inspirați au fost cei care au plasat o miză modică pe chinezoaica Wang, la scorul menționat, aceștia câștigând ulterior un profit de zeci de ori mai mare decât banii riscați.

Emma Răducanu s-a calificat ușor și va juca împotriva chinezoaicei care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea

Dincolo de partida cu desfășurare memorabilă de scor, a treia zi de turneu la Melbourne i-a adus sub lumina reflectoarelor pe Emma Răducanu și Carlos Alcaraz, doi dintre tinerii tenismeni cu cel mai mare magnet la public.

Pe tabloul feminin, britanica Răducanu a jucat fără emoții împotriva mai experimentatei Shelby Rogers, din SUA, pe care a întrecut-o în minimum de seturi, scor 6-3, 6-2.

Carlos Alcaraz, duel dur cu Richard Gasquet, timp de un set: primul a durat 72 de minute

Pe Arena Rod Laver, în schimb, Carlos Alcaraz a jucat 72 de minute un prim set extrem de disputat cu „veteranul” Richard Gasquet, dar a ieșit triumfător în tiebreak, la 5.

În seturile 2 și 3, Alcaraz a mai cedat doar două game-uri, în contextul diminuării fizice a francezului.

În turul următor, Emma Răducanu și Carlos Alcaraz se vor duela cu Yafan Wang, respectiv Lorenzo Sonego.

Ion Țiriac, moment de neuitat: „Multă lume a uitat cine e Simona Halep! Halep v-a dat Wim-ble-don-ul!”