NEWS ALERT România U19 - Germania U19 pentru calificarea la Euro, decis de un gol FABULOS al lui Adrian Mazilu în '90+4! Un român a fost titular în naționala Germaniei

Echipa nationala under 19 Adrian Dulcea Adrian Mazilu Andrei Borza Rares Pop Nationala
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 15:32
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 15:42

Naționala sub 19 ani este antrenată de Adrian Dulcea.

FINAL România U19 - Germania U19 3-2 (Dulcea 28, Al. Stan 43, Mazilu 90+4 / Pejcinovic 30, Tudose 58-autogol)

* Titularul din poarta Germaniei este românul Dennis Seimen, de la VfB Stuttgart. Selecționerul neamț este fostul internațional Christian Worns, fundașul vicecampion european în 1992 cu 66 de selecții și trecut pe la Bayer Leverkusen, PSG sau Borussia Dortmund.

MIN. 90+6 Victorie pentru România, Germania este eliminată, după reușita senzațională a lui Adrian Mazilu din prelungiri și o primă repriză de excepție făcută de Patrick Dulcea junior, fiul selecționerului Adrian Dulcea, cu gol și pasă de gol.

Pentru noi urmează duelul cu gazda Croația, pe 26 martie. Celălalt meci al rundei, Croația - Turcia, se joacă de la ora 16:30, clasamentul momentan este: 1. TURCIA 3 p. (+2), 2. CROAȚIA 3 p. (+1), 3. ROMÂNIA 3 p. (-1), 4. GERMANIA 0 p.

MIN. 90+4 GOOOOOOL ADRIAN MAZILU, 3-2 pentru România! Execuție fabuloasă pentru atacantul împrumutat de Brighton & Hove Albion la Vitesse Arnhem, unde însă nu joacă practic deloc!

MIN. 90 Se arată un singur minut de prelungire a partidei!

MIN. 87 Șut bun al lui Andrei Borza, scos în corner de românul din poarta Germaniei, Dennis Seimen!

MIN. 75 Selecționerul Adrian Dulcea face a doua schimbare: iese Alexandru Stan, intră Kodor. Înainte, în minutul 63, Rareș Pop fusese înlocuit cu Caragea.

MIN. 58 Dzenan Pejcinovic face dubla la primul atac consistent al reprizei, este 2-2! UEFA și FRF dau însă reușita nemților ca fiind autogolul lui Mario Tudose.

MIN. 46 Începe repriza secundă!

MIN. 45 Pauză, România conduce Germania cu 2-1!

MIN. 43 GOOOOOOOL, Alexandru Stan face 2-1 pentru România, după o pasă minunată a aceluiași Patrick Dulcea!

MIN. 30 Germania egalează! Nemțește, la un minut și ceva după golul României! A marcat Dzenan Pejcinovic.

MIN. 28 Patrick Dulcea, fiul selecționerului Adrian Dulcea, deschide scorul pentru tinerii tricolori!

MIN. 12 Ocazie mare pentru tricolori, șutul din afara careului trimis de Adrian Mazilu trece puțin pe lângă poartă!

MIN. 1 Începe meciul!

Echipele de start în România U19 - Germania U19

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan, 10. Pop

Selecționer: Adrian Dulcea

Rezerve: 12. Frănculescu – 3. Chinteș, 8. Raicu, 14. Moraru, 16. Rădulescu, 17. Caragea, 19. Kodor, 20. Stancovici, 22. Șoptirean

GERMANIA: 1. Seimen – 5. Klemens, 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach, 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich

Selecționer: Christian Worns

Rezerve: 12. Goller – 3. Wagner, 4. Drexler, 8. Marino, 11. Maza, 13. Becker, 14. Schulz, 16. Kojic

Știrea inițială

Naționala Under 19 pregătită de selecționerul Adrian Dulcea dispută în perioada 20-26 martie meciurile de la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19.

În primul meci, naționala sub 19 ani a României a pierdut cu Turcia, scor 0-2, după un final dezastruos, în care a primit ambele goluri după minutul 82.

Cu Turcia, fiul selecționerului Dulcea a fost integralist, Andrei Borza și Adrian Mazilu au fost schimbați inexplicabil, iar Rareș Pop a început meciul pe banca de rezerve - vezi AICI defășurarea meciului.

Programul meciurilor României la Turul de Elită Under 19

Miercuri, 20 martie: Turcia – România 2-0

Sâmbătă, 23 martie: Germania – România, ora 13:30

Marți, 26 martie: România – Croația, ora 15:00

* Turul de Elită se joacă în Croația

Cine se califică la EURO U19

Se califică la EURO U19 câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie 2024.

Naționala României a participat la două ediții de Campionat European U19, în 2011 și 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.