L'Equipe nu a avut milă de Kylian Mbappe. Doar un jucător de la PSG a primit o notă mai mică decât căpitanul Franței

kylian mbappe fc barcelona PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 11 Aprilie 2024, 08:30
Data actualizarii: Joi 11 Aprilie 2024, 08:48

FC Barcelona a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-2, în deplasare, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală din UEFA Champions League.

După înfrângerea de pe Parc des Princes, jurnaliștii publicației L'Equipe au criticat dur evoluția campioanei din Ligue 1, fapt care s-a văzut și în notele acordate jucătorilor.

Lucas Beraldo a primit ce mai mică notă, 2, însă nici Gianluigi Donnarumma, Marco Asensio și Kylian Mbappe nu au fost mai bine, fiind notați cu 3.

"Atacantul lui PSG a fost așteptat cu nerăbdare și a ratat întâlnirea. A încercat multe, dar nu a reușit să depășească marcajul adversarilor. În fața perechii Kounde - Araujo a ezitat să dribleze pentru a pasa cât mai mult, dar fără mare inspirație.

Drept urmare, nu a fost periculos și nu a luat decizii spectaculoase, chiar dacă a fost implicat la faza golului marcat de Ousmane Dembele", au scris francezii.

PSG - FC Barcelona s-a încheiat 2-3

FC Barcelona a intrat în avantaj la pauză, graţie golului marcat de Raphinha (37), care a reluat în plasă mingea respinsă de Donnarumma la centrarea lui Lamine Yamal, care a devenit, la 16 ani şi 272 de zile, cel mai tânăr jucător care este titular într-un sfert de finală din Champions League.

Debutul reprizei secunde a fost de coşmar pentru echipa antrenată de Xavi Hernandez, care a încasat două goluri în decurs de patru minute. PSG a egalat prin Ousmane Dembele, iar Vitinha a adus formaţia pariziană în avantaj (51), cu un şut la colţul lung.

Catalanii au trecut cu bine peste momentele dificile şi au izbutit egalarea, prin acelaşi Raphinha, care a trimis din voleu, după o pasă de excepţie furnizată de Pedri, abia intrat pe teren.

Golul victoriei a fost marcat de Andreas Christensen, cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Ilkay Gundogan.

PSG pierduse un singur meci din precedentele opt jucate în Champions League contra echipelor spaniole (cinci victorii şi două egaluri).