"O bucurie să vezi un asemenea jucător". Fotbalistul remarcat de Basarab Panduru după CFR - Universitatea Craiova 1-1

Alexandru Mitrita Basarab Panduru Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 31 Iulie 2023, 00:20
Data actualizarii: Luni 31 Iulie 2023, 00:26

CFR Cluj a terminat la egalitate cu Universitatea Craiova, 1-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Oaspeţii au deschis scorul prin Alexandru Creţu (10), care a reluat din şase metri centrarea lui Alexandru Mitriţă. CFR Cluj a restabilit egalitatea în minutul 36, când Emmanuel Yeboah a trimis acrobatic în poartă centrarea lui Panagiotis Tachtsidis.

Ambele echipe şi-au creat ocazii bune de gol în această partidă spectaculoasă, încheiată cu un rezultat echitabil. A fost meciul de (re)debut pentru antrenorul Laurenţiu Reghecampf, numit săptămâna aceasta la conducerea echipei din Bănie.

Remarcatul lui Basarab Panduru după CFR Cluj - Universitatea Craiova

Fostul internațional român a vorbit la superlativ despre evoluția lui Alexandru Mitriță, despre care crede că va avea un rol important în acest sezon atât pentru echipa de club, cât și la prima reprezentativă a României.

"Este o bucurie să vezi un asemenea jucător, precum Mitriță. Poate putea mai mult să tragă echipa azi. Dar e excepțional, ce face cu mingea la picior... Din prima etapă parcă l-ai văzut că e altceva.

Am avut un meci de povestit. Prima repriză a fost excepţională. Am avut de totate, în mare viteză, dribling, portari, goluri marcate, ocazii, ratări, tot ce vrei.

Chiar a fost un meci bun spre foarte bun. Toată lumea trebuie lăudată, antrenorii şi jucătorii, ai avut ce vedea la meciul ăsta", a declarat Basarab Panduru, la Orange Sport.