„Jucătorii trebuie să facă cinste echipei!” Declarațiile lui Laurențiu Reghecampf după remiza cu CFR: „Am promisiuni din partea patronului!”

Laurentiu Reghecampf CFR Cluj Universitatea Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 23:44
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 23:44

CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au duelat în a treia etapă a Superligii României, scor 1-1.

Cele două echipe și-au împărțit punctele în meciul disputat în Gruia, care a bifat revenirea lui Laurențiu Reghecampf. Scorul a fost deschis de olteni, în minutul 10, când Alexandru Crețu a marcat în minutul 10, din centrarea lui Alexandru Mitriță.

Gazdele au egalat însă cu execuția de efect a lui Yeboah, venită în urma centrării lui Tachtsidis la bara a doua. Craiova putea trece în avantaj înainte de pauză, însă Andrei Ivan a bifat cea mai mare ratare a meciului, cu poarta goală.

Laurențiu Reghecampf: „Ișfan parte de încrederea mea!”

Laurențiu Reghecampf a vorbit la finalul meciului, nemulțumit de ratările echipei sale, însă consideră rezultatul obținut ca fiind unul echitabil. Totodată, antrenorul a vorbit și despre ratarea lui Ivan și a dorit să își arate încrederea în Alexandru Ișfan, care nu traversează deloc o perioadă bună. Reghecampf a vorbit și despre posibile transferuri, dezvăluind că Mihai Rotaru i-a promis că va face demersuri în acest sens.

„Un meci bun, ambele echipe au încercat să joace fotbal. Din păcate nu am fost atenți când am avut ocazii, ocazii mari, au avut și ei 2-3 faze. Rezultatul e echitabil, mai avem de muncă, dar jucătorii trebuie să aibă mai mult curaj când avem balonul. Calitate există, le vom regla încet și cred că vom ajunge acolo unde ne dorim.

Și noi am văzut mingea în plasă de pe bancă, dar se întâmplă, nu a fost atent, cred că au fost ocazii mult mai mari. Mă refer la Ișfan, nu a avut curaj, dar are încrederea mea și a colegilor săi. Trebuie ca jucătorii să facă cinste echipei unde joacă. Nu e vorba de Laurențiu Reghecampf, ci de Universitatea Craiova, s-a dorit o echipă combinativă, care să obțină rezultate. Avem soluții în lot, sper să mai reușim să aducem un jucător unde ne trebuie, poate chiar doi și cu siguranță echipa va arăta bine.

Trebuie să găsim jucători care au calitate mai mare decât cei pe care îi avem la dispoziție. Am promisiuni din partea patronului că se va rezolva. Nu trebuie să fie doar despre Alexandru Mitriță, el are mare calitate, dar toți sunt jucători la Universitatea Craiova”, a declarat Laurențiu Reghecampf la finalul meciului.

Universitatea Craiova se află pe locul șase în clasament, având cinci puncte obținute în trei meciuri jucate. Oltenii vor juca în etapa următoare pe teren propriu cu FC Hermannstadt.